Raport z Polski Tabor Wydarzenia

Przygotowania Nevomo do polskich testów technologii MagRail

Spółka Nevomo poinformowała właśnie, że jest gotowa do przeprowadzenia testów pasywnej lewitacji magnetycznej. Na terenie przedsiębiorstwa CIECH Sarzyna (województwo podkarpackie) postawiony został specjalnie dostosowany do potrzeb testów tor. Jak wskazuje spółka Nevomo w swoim komunikacie, odcinek torowiska ma 700 metrów i jest najdłuższym w Europie obiektem o takich możliwościach.

Fot. Nevomo
Fot. Nevomo

Wszystkie elementy infrastruktury zostały już dostarczone i zainstalowane. Niewielkie opóźnienie (sam tor został ukończony już w pierwszym kwartale 2022 roku) wynikało przede wszystkim z sytuacji gospodarczej i zaburzonych procesów transportu. Jednak na obecną chwilę Nevomo potwierdza gotowość do rozpoczęcia testów. Świadczy o tym także dowieziony na miejsce pojazd kolejowy wykorzystujący lewitację magnetyczną. Odcinek torowiska pozwoli mu osiągnąć prędkość przejazdową do 160 kilometrów na godzinę.

Kilka słów o MagRail

MagRail może docelowo okazać się ogniwem przejściowym pomiędzy konwencjonalnie postrzeganą koleją, a pojazdami poruszającymi się w technologii hyperloop (czyli w specjalnych tunelach próżniowych).