Inwestycje Pasażer Raport z Polski

Przystanek Zator. Pociągiem do… parku rozrywki

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują nowy przystanek w pobliżu Energylandii w Zatorze. W realizacji Programu Przystankowego w Małopolsce, lepszy dostęp kolei zyskają także mieszkańcy Wolbromia. Ruszyły przetargi na inwestycje. Rozpoczęcie prac planowane jest w połowie 2022 roku, a ich zakończenie na koniec 2023 roku.

Nowy przystanek powstanie w pobliżu Energylandii w Zatorze. (fot. Krzysztof Wasko / PKP PLK)

Nowy przystanek w Zatorze powstanie na trasie Kraków PłaszówOświęcim, w pobliżu Energylandii – największego parku rozrywki w Polsce. Obiekt umożliwi dogodny dojazd pociągiem do lokalnej atrakcji. Dodatkowy przystanek zwiększy również możliwości podróży pociągiem do Krakowa czy Katowic.

Jak będzie wyglądała inwestycja w Zatorze?

Dwa perony będą usytuowane w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego. Oczekiwany standard obsługi podróżnych zapewni montaż wiat, ławek, tablic informacyjnych i oświetlenia oraz oznakowania. Komunikację na perony ułatwią dojścia, przystosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dla osób niewidomych i niedowidzących przewidziano system ścieżek dotykowych. W planie jest również modernizacja istniejącego przejazdu kolejowo-drogowego. Prace podniosą poziom bezpieczeństwa pasażerów kolei oraz innych użytkowników skrzyżowania.

Przystanek w Wolbromiu z przejściem podziemnym

Obiekt powstanie na linii kolejowej TunelSosnowiec, w rejonie centrum handlowego. Dwa jednokrawędziowe perony znajdą się w dogodnym miejscu dla mieszkańców. Podobnie jak w Zatorze, wykonawca wyposaży przystanek w wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz oznakowanie i oświetlenie. Istotnym udogodnieniem dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się będzie przejście podziemne z windami. Wszyscy podróżni bezpiecznie dostaną się na perony. Osobom niewidomym, czy słabo widzącym komunikację ułatwi system ścieżek naprowadzających.