Aktualności

Rail Baltica bezpieczniejsza dla zwierząt

Kamery umieszczone w pobliżu linii Rail Baltica WarszawaBiałystok zarejestrowały spacerujące sarny, lisy, łosie i zające. Obserwacje małych i dużych ssaków prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dowodzą, że tory nie są barierą dla zwierząt.

Kamery-fotopułapki obserwują zachowania zwierząt na trasie Rail Baltica na odcinku Warszawa – Sadowne. To jeden z elementów monitoringu przyrodniczego trasy, który pozwoli ocenić, jak zwierzęta wykorzystują przejścia przez tory oraz którędy wiodą ich ścieżki, tzw. szlaki migracyjne.
Wykonane obserwacje wskazują, że obok linii z Warszawy do Sadownego, zwierzęta poruszają się swobodnie. Na nagraniach widać wędrujące łosie i dziki oraz żerujące obok torów sarny. Dużym ssakom, podobnie jak zającom, nie przeszkadza odgłos przejeżdżającego pociągu. Lisy, kuny, a nawet bażanty wybierają bezpieczną drogę na drugą stronę linii kolejowej przez dostępne dla zwierząt przejścia. zwierzęta, które „wpadły” obiektyw ukrytych kamer PLK można zobaczyć na nagranych filmach:

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach przebudowy kolejowych tras, nie zapominają o „dzikich sąsiadach” – zwierzętach. Na zmodernizowanym odcinku linii Rail Baltica przygotowano 12 przejść dla średnich zwierząt i jedno przejście specjalnie dla dużych ssaków. Małe zwierzęta, w tym płazy i gady, przekroczą tory na odcinku Sadowne Węgrowskie – Czyżew przez 26 przepustów, m.in. ze specjalnymi pólkami. Do potrzeb zwierzęcych wędrówek dostosowano mosty nad rzekami Nowa Treblinka i Bug.