global Wydarzenia

RegioJet kończy z zakupem używanych wagonów

To będzie ostatni zakup używanych wagonów, którego dokona RegioJet. Wkrótce przewoźnik będzie inwestował tylko w nowe pojazdy.

Fot. Rainerhaufe / Wikimedia Commons

RegioJet od lat buduje swoją flotę, kupując używane wagony od niemieckich i austriackich przewoźników. Nie inaczej będzie teraz – spółka kolejowa RegioJet wygrała przetarg ogłoszony przez Deutsche Bahn i zakupi od przewoźnika 29 używanych wagonów. To jednak prawdopodobnie ostatni taki zakup w historii RegioJet.

– Wygraliśmy przetarg na zakup 29 wagonów DB – mówi Radim Jančura z RegioJet. – Pojazdy wymagają jednak remontu, zanim zostaną włączone do eksploatacji minie trochę czasu. Chcemy, by było to jednak jak najszybciej.

 

Do publicznej wiadomości nie przekazano kosztu zakupu wagonów, ani informacji, na jakich trasach będą kursowały.

Flota RegioJet składa się obecnie z ponad 200 wagonów dla pociągów dalekobieżnych – wszystkie zostały nabyte od niemieckich lub austriackich przewoźników kolejowych. Tylko w 2020 r. spółka zakupiła od Deutsche Bahn ponad 30 wagonów. Kursują one m.in. na linii R8 między Brnem a Boguminem. RegioJet ma również od DB kuszetki.

Jednak czas zakupów z drugiej ręki w RegioJet dobiega końca.

– Istotne jest, by nowi przewoźnicy rozpoczynali swoją pracę eksploatując starsze wagony i stopniowo dążyli do zmiany na nowe. Wówczas zostaną wiarygodnymi klientami dla banków i uzyskają kredyty do zakupu nowoczesnego taboru. Ten zaś jest tani w eksploatacji.

 

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku RegioJet podpisze umowy na nowe pojazdy. Kiedy? Tego oficjalnie nie wiadomo.

Źródło: zdopravy.cz, RegioJet

Reklama