Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Remont dworca PKP we Włocławku dobiega końca

W listopadzie 2021 r. rozpoczęła się budowa nowego dworca PKP we Włocławku. Obecnie trwają prace wykończeniowe, których finał zaplanowano na czerwiec 2023 r.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.
Dworzec kolejowy we Włocławku (fot. Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, Facebook)

Opóźniony remont

W miejscu zburzonego w sierpniu 2021 r. budynku pojawi się nowocześniejszy, trzykondygnacyjny gmach. Pierwotnie zakładano, że prace zakończą się do 2022 r., jednak ze względu na niesprzyjające czynniki atmosferyczne termin przesunięto na drugi kwartał 2023 r. Finalnie nowy dworzec kolejowy będzie gotowy na koniec czerwca.

– Z uwagi na wystąpienie prac niezbędnych dla realizacji inwestycji podpisano aneks nr 3. Główną przyczyną była konieczność zmiany technologii wykonania prac związanych z budową nowej infrastruktury technicznej. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na II kwartał bieżącego roku – mówi Agnieszka Jurewicz, Biuro Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji PKP S.A.

Prace dobiegają końca

Odbywające się obecnie prace obejmują wykończenie wnętrza budynku oraz wszelkie roboty zewnętrzne na terenie obiektu.

– Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku dworca (tzn. prace malarskie, glazurnicze, instalacyjne) oraz prace związane z zagospodarowaniem terenu (tzn. prace brukarskie, prace związane z wykonaniem nawierzchni asfaltowej czy terenów zielonych). Na chwilę obecną planujemy zakończenie robót budowlanych na koniec II kwartału bieżącego roku – dodaje Jurewicz.

 

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba
Dworzec kolejowy we Włocławku (fot. Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, Facebook)

W trzykondygnacyjnym budynku mieścić się będą:

  • na parterze – wydzielona strefa dla podróżnych, a także dwie poczekalnie, toalety i pomieszczenia dla opiekuna z dzieckiem, kasy biletowe oraz lokale komercyjne.
  • na piętrze – pomieszczenia przeznaczone na potrzeby Wydziału Komunikacji włocławskiego ratusza.

Mieszczące się na parterze lokale komercyjne będą służyć do przechowywania bagażu i do działalności handlowo-usługowej. PKP S.A. ogłosiły przetarg na ich wynajem.

Aktualnie ogłosiliśmy postępowania przetargowe na najem lokali komercyjnych na nowym dworcu we Włocławku. Przedmiotem postępowania są cztery lokale – 40,86 mkw., 33,58 mkw., 76,25 mkw. i 93,83 mkw. Dwa największe lokale są przystosowane do prowadzenia działalności gastronomicznej – mówi Agnieszka Jurewicz.

 

Na stronie internetowej PKP S.A. zamieszczono ceny wywoławcze najmu poszczególnych lokali komercyjnych, które można wynająć w nowym włocławskim dworcu kolejowym.

Nowoczesny system i panele fotowoltaiczne

Na dworcu nie zabraknie innowacyjnych rozwiązań – pojawią się nowoczesne systemy bezpieczeństwa i zarządzania, m.in. monitoring, a także BMS (zarządzenie systemami automatycznego sterowania). Dodatkowym atutem z pewnością jest to, że na dachu obiektu znajdą się panele fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 28 kWp.

Budowa dworca PKP wyniesie blisko 34 mln zł.

Dodaj komentarz