global Wydarzenia

Rozpoczęła się modernizacja stacji Czechowice-Dziedzice [ZDJĘCIA]

Za 1,4 mld zł PKP Polskie Linie Kolejowe zwiększą komfort podróżnych na stacji Czechowice – Dziedzice. Wykonawca rozpoczął już pierwsze prace – te realizowane są na peronach. Efektem inwestycji będą lepsze i wygodniejsze podróże w stronę Katowic, w Beskidy i do granicy z Czechami.

Fot. Łukasz Hachula / PKP PLK

Mimo prac, ruch kolejowy na stacji Czechowice – Dziedzice odbywa się bez zmian. Pasażerowie korzystają z czynnego peronu. Wykonawca rozpoczął już prace torowe i te związane z siecią trakcyjną.

Po rozbiórce pierwszego peronu i usunięciu starych elementów, rozpocznie się budowa nowego obiektu. Najpierw przebudowany będzie jeden peron i położone przy nim tory. Na koniec roku podróżni będą korzystać z nowego obiektu, a prace przeniesione zostaną na kolejny peron i tory.

Dwa perony na stacji Czechowice-Dziedzice zostaną podwyższone, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zostaną wyposażone w wiaty, ławki i nowe oświetlenie oraz gabloty i tablice informacyjne. Dla zwiększenia bezpieczeństwa przewidziano monitoring. Bezpieczne dojście do peronów umożliwi przejście podziemne. Windy i pochylnie ułatwią korzystanie z peronów osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dla osób niedowidzących i niewidomych dostępne będą znaki informacyjne z alfabetem Braille’a. W stacji wymienione będą tory, sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Na stacji budowane jest lokalne centrum sterowania (LCS), które będzie wyposażone w komputerowe urządzenia. Zatrudnieni w nim pracownicy zadbają o bezpieczne kursowanie pociągów na odcinku Goczałkowice Zdrój – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg.

Czytaj dalej >