Tabor

Rumunia może podpisać umowę z Pesą! Odwołanie Alstomu oddalone

Pesa Bydgoszcz stoi przed ogromną szansą wejścia na rumuński rynek ze swoimi zespołami trakcyjnymi. Jeden przetarg został już rozstrzygnięty, w drugim przetargu oddalono odwołanie konkurencji.

Mat. Pesa Bydgoszcz

PESA wystartowała w Rumunii w dwóch postępowaniach. Pierwsze dotyczy dostawy 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych wraz z 15-letnim serwisem (przetarg ten przewiduje także opcję na zakup dodatkowych 9 EZT-ów). Drugie postępowanie natomiast dotyczy dostawy w trzech transzach łącznie 62 elektrycznych zespołów trakcyjnych wraz z utrzymaniem pojazdów przez okres 15 lat i opcją na rozszerzenie pakietu serwisowego o 15 kolejnych lat.

We wrześniu br. komisja przetargowa poinformowała o wyborze oferty Pesy Bydgoszcz jako tej najkorzystniejszej w przetargu na 20 EZT-ów. Do decyzji tej odwołał się Alstom, który złożył swój wniosek do izby odwoławczej (Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor). Dzisiaj poinformowano o odrzuceniu odwołania Alstomu, tym samym Rumuńska Agencja Reformy Kolejnictwa (ARF) może wkrótce podpisać kontrakt z Pesą.

Drugi, jeszcze większy przetarg został także już rozstrzygnięty. Oznacza to, że bydgoski producent niebawem powinien podpisać umowy na dostawę łącznie 91 pojazdów z utrzymaniem na 15 lat, a łączna wartość tych kontraktów wyniesie około 4 mld PLN. To po ostatnich umowach na rynku czeskim największe zamówienia bydgoskiej firmy i wzmocnienie trwałej obecności Pesa na rynku rumuńskim (wcześniej producent realizował dostawy tramwajów).

Zaoferowane przez Pesa pojazdy to 3-członowe elektryczne zespoły trakcyjne zbudowane na osobnych wózkach, rozwijające prędkość do 160 km/h, ze 192 miejscami siedzącymi w 1 i 2 klasie, które będą zasilane z sieci trakcyjnej AC 25kV i wyposażone w rumuński system bezpieczeństwa PZB 90.

Pojazdy, które dostarczymy Kolejom Rumuńskim będą rozwinięciem elektrycznych zespołów trakcyjnych typu Pesa 655-3 dostarczanych do prywatnego czeskiego przewoźnika RegioJet. Otrzymają oznaczenia 655-6 i 655-5. – mówił Jan Bończyk, szef sprzedaży rynków zagranicznych PESA.

Kontrakt ten będzie ogromną szansą Pesy na “zadomowienie się” na rumuńskim rynku. Bydgoski producent w ramach umowy ma przeprowadzić inwestycje na lokalnym rynku, w ramach której Pesa utworzy w trzech regionach dedykowane centra serwisowe na potrzeby utrzymania ponad 91 pojazdów.

Dodaj komentarz