Inwestycje Wydarzenia

Rusza budowa koreańskiej linii kolei dużych prędkości Chuncheon – Sokcho

W Korei Południowej ruszyła właśnie nowa inwestycja. Prezydent kraju uczestniczył w uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę nowej linii kolejowej. Trasa stanie się przedłużeniem już istniejącego połączenia Seul – Chuncheon, by uzyskać dojazd do Sokcho.

Fot. commons.wikimedia.org/
Fot. commons.wikimedia.org

Duża i kosztowna inwestycja

Linię pomiędzy Chuncheon i Sokcho obsłużą składy działające w ramach kolei dużych prędkości. Jako w pełni zelektryfikowana infrastruktura umożliwi szybkie i ekologiczne podróżowanie z prędkością do 260 kilometrów na godzinę. Dzięki temu czas podróży skróci się o 80 minut (w porównaniu do tradycyjnego przemieszczania się transportem drogowym) – przejazd będzie trwał godzinę i niecałe 40 minut.

Projekt zakłada przebieg linii głównie pod ziemią. W ten sposób pociągi przejeżdżające tunelami podziemnymi nie zostaną narażone na zmienne warunki pogodowe (a zwłaszcza śnieżyce nawiedzające ten teren), które mogłyby przyczynić się do nieplanowanych awarii i opóźnień składów. Inwestycja pozwoli nie tylko usprawnić przemieszczanie się mieszkańców, ale też wpłynie na ogólny rozwój gospodarczy i turystyczny regionu Gangwon.

Wstępne plany rozbudowania infrastruktury kolejowej na tym obszarze pojawiły się już w 2016 roku, ale o pomyśle mówi się od ponad 30 lat. Projekt pozostawał jednak w tym czasie zamrożony i dopiero w ostatnim czasie przyjęto go jako zasadny i opłacalny. Trasa KDP połączy wschodni i zachodni brzeg państwa. Region ten, jako przygraniczny, nie był do tej pory odpowiednio wykorzystany. Zgodnie z zapewnieniami władz jest to obszar wyjątkowo ciekawy turystycznie.