Aktualności Wydarzenia

Rusza konkurs na „Dworzec Roku 2023”

Ruszyła szósta edycja konkursu „Dworzec Roku”, organizowanego przez Fundację „Pro Kolej”. Pasażerowie i zarządcy dworców z całego kraju mogą od poniedziałku zgłaszać lokalizacje, które wezmą udział w walce o tytuł najlepszego dworca w Polsce. W tym roku ponadto każdy, kto zgłosi dworzec do konkursu, może wziąć udział w losowaniu kolejowych upominków.

Konkurs Dworzec Roku
Konkurs Dworzec Roku

Konkurs „Dworzec Roku” ma na celu wyróżnienie najlepszych dworców kolejowych w kraju i pokazanie pozytywnych zmian na polskiej kolei. Ocenie podlega zarówno sam budynek, jak i jego powiązanie z infrastrukturą peronową i otoczeniem. Ważnym kryterium są również usługi oferowane podróżnym na dworcu.

– Organizując konkurs, poszukujemy dobrych praktyk w obsłudze podróżnych – tłumaczy dr Jakub Majewski, Prezes Fundacji ProKolej – Inicjatywa jest okazją, do pokazania, że polska kolej się rozwija i coraz lepiej dostosowuje się do oczekiwań klientów. Otwarta formuła konkursu, umożliwiająca każdemu zgłoszenie dworca do konkursu, pozwala nam dotrzeć bezpośrednio do pasażerów i osób korzystających z usług na dworcach.

Spośród zgłoszeń wybranych będzie kilkanaście dworców, które zostaną poddane na miejscu szczegółowym audytom. Na bazie tych wyników powstanie lista finalistów. Następnie zakwalifikowane do finału dworce zostaną przedstawione profesjonalnemu jury, które wyłoni „Dworzec Roku 2023”. Dodatkowo na stronie internetowej odbędzie się głosowanie, w którym internauci wybiorą dworzec, któremu zostanie przyznana Nagrodę Publiczności.

Inicjatywa Fundacji ProKolej ma na celu nie tylko wyłonić najpiękniejsze dworce w Polsce, ale również stworzyć okazję, dzięki której pasażerowie i pozostali użytkownicy dworców będą mogli się wypowiedzieć o swoich doświadczeniach.

– Razem ze zgłoszeniem konkursowym można wypełnić ankietę, która pomaga nam monitorować oczekiwania i zmiany potrzeb podróżnych – dodaje prezes Fundacji ProKolej. I za ten wkład chcemy w tym roku nagrodzić zgłaszających. Stąd, wśród osób, które podzielą się swoimi opiniami przeprowadzimy losowanie nagród – w postaci map ściennych, przedstawiających aktualną sieć kolejową w naszym kraju.

Organizatorzy konkursu zapraszają do zgłoszenia dworców poprzez formularz dostępny na stronie internetowej www.dworzec-roku.pl.

Konkurs „Dworzec Roku” organizowany jest od 2018 roku. W poprzednich edycjach wyróżnione zostały dworce w Cieszynie, Wągrowcu, Rudzie Śląskiej Chebziu, Goczałkowicach Zdroju i Oświęcimiu. Akcja została objęta patronatem honorowym Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, Fundacji Grupy PKP, Towarzystwa Urbanistów Polskich, Stowarzyszenia Architektów Polskich, Instytutu Kolejnictwa. Partnerami konkursu są firmy: PROBET-DASAG Sp. z o.o., Lagardere Travel Retail Sp. z o.o.​, PORR S.A.

Dodaj komentarz