Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Rusza modernizacja dworca Czechowice-Dziedzice [WIZUALIZACJE]

Przywrócenie historycznego wyglądu elewacji, odbudowa wiaty peronowej, stworzenie komfortowej strefy obsługi pasażerów oraz nowe zagospodarowanie przestrzeni – to główne cele przebudowy dworca Czechowice-Dziedzice. PKP S.A. podpisały umowę na przebudowę dworca.

Niebawem rozpoczną się prace budowlane, które całkowicie odmienią wygląd wybudowanego w latach 1853-1855, a następnie przebudowanego na początku XX wieku, dworca. Budynek przejdzie prawdziwą „rewolucję”, dzięki której przywrócony zostanie historyczny wygląd jego elewacji. Przejdzie ona kompleksową renowację zgodnie ze wskazaniami konserwatora zabytków. Odtworzone zostaną na niej historyczne detale architektoniczne. Wśród nich są boniowania w części parterowej dworca, a także secesyjny detal w wyższych partiach elewacji. Planowana jest również rekonstrukcję attyk wieńczących szczyty skrzydeł wschodniego i zachodniego, a także historycznej wiaty peronowej. Renowację przejdzie też płaskorzeźba przedstawiająca „kolejową ośkę” (symbol kolei) nad wejściem głównym. Nowym akcentami, aczkolwiek stylizowanymi na historyczne, będą lampy oraz zegary przy wejściu do holu. Na fasadach od strony miasta i peronów pojawią się podświetlane napisy z nazwą dworca i logotypy PKP S.A. Elewacja zostanie pomalowana na kolor piaskowy z detalami w odcieniach beży. Natomiast dach budynku będzie pokryty blachą tytanowo-cynkową.

Miejsce obsługi podróżnych zlokalizowane będzie w holu pełniącym jednocześnie funkcję poczekalni o powierzchni przeszło 150 m kw. Będzie to komfortowa, klimatyzowana przestrzeń łącząca historyczny wystrój z nowoczesnymi elementami wyposażenia. Renowacji zostaną poddane także zabytkowa, terakotowa posadzka oraz strop kasetonowo-belkowy. Nowymi elementami wystroju wnętrza będą elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, gabloty na rozkłady jazdy, a także ławki wyposażone w ładowarki do urządzeń mobilnych. W pobliżu holu zaprojektowano pomieszczenia kas biletowych, toalety oraz niewielki lokal dla najemców komercyjnych. Znaczną część przestrzeni w budynku wynajął samorząd lokalny. Na dworcu, po przebudowie, otworzy on Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Muzeum, którego główną salą wystawienniczą będzie historyczna sala restauracji z interesującym stropem kasetonowo-kolebkowym.

– Jestem przekonany, że po zakończeniu modernizacji dworzec w Czechowicach-Dziedzicach stanie się wizytówką miasta, a także dowodem na to jak pozytywnie zmienia się polska kolej. Będzie to jednocześnie budynek posiadający wysokie walory historyczne, ale i nowoczesny, przyjazny podróżnym i środowisku – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Połączenie historii z nowoczesnością

 

– Zmodernizowany dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach to wspaniałe połączenie historii z nowoczesnością. Dzięki modernizacji dworzec odzyska walory architektoniczne, stanie się obiektem nowoczesnym i jednocześnie przyjaznym i przystosowanym do potrzeb wszystkich grup podróżnych. Działania polskiego rządu zapewniają mieszkańcom dostęp do komfortowej i proekologicznej infrastruktury. Pasażerowie i mieszkańcy z pewnością docenią zmiany i z chęcią będą korzystać z dworca kolejowego, który zapewniają wysoki poziom jakości obsługi. Zmodernizowane i nowoczesne dworce staja się atutem kolei, a dworzec zapewnia bezpieczeństwo pasażerom – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. – Jest to inwestycja, na którą mieszkańcy czekali przez ostatnie dziesięciolecia, tym bardziej odczuwam ogromną radość, że jesteśmy tak blisko realizacji tego zadania – dodał minister Grzegorz Puda.

 

Dodaj komentarz