Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Rusza przebudowa dworca Toruń Wschodni

Do tej pory zapomniany i zaniedbany dworzec kolejowy Toruń Wschodni przejdzie gruntowną przebudowę. Inwestycja zakończyć się ma w 2024 roku. PKP S.A. przekazały już wykonawcy plac budowy.

Wizualizacja dworca Toruń Wschodni (fot. PKP S.A.)
Wizualizacja dworca Toruń Wschodni (fot. PKP S.A.)

Wybudowany w 1909 roku dworzec Toruń Wschodni odzyska swój dawny, historyczny blask. W ramach prac wykonawca podda renowacji część elewacji wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Uzupełni także ubytki w cegle oraz schodach od frontu budynku.

Zgodnie z planem prac, wymieniona zostanie także stolarka okienna i drzwiowa. W zależności od przeprowadzonych podczas inwestycji oględzin odrestaurowane zostaną herby znajdujące się na elewacji, a także olbrzymie witrażowe okno nad wejściem głównym do budynku.

Przebudowa dworca to jednak nie tylko pozytywna zmiana jego wyglądu zewnętrznego. Całkowicie na nowo zaprojektowano aranżację wnętrz, w których połączono nowoczesną stylistykę z historycznymi detalami. Nowego wyrazu nabierze również hol dworca Toruń Wschodni, który po przebudowie będzie pełnił również funkcję poczekalni. Dostaniemy się z niego do ulokowanego po prawej stronie od wejścia holu kasowego. W holu odtworzona zostanie drewniana okładzina ścian. Renowację przejdą witraże na obydwóch końcach hali dworcowej. Hole zyskają nowe ergonomiczne ławki, nowoczesne, stylowe oświetlenie, gabloty z rozkładami jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W budynku znajdą się także nowe toalety oraz pokój dla opiekuna z dzieckiem. Na parterze dworca zlokalizowano również lokal z antresolą na wynajem, a także część hostelu, który będzie się mieścił się również na piętrze budynku.

– Rozpoczęta właśnie przebudowa Torunia Wschodniego to kolejny dowód na to, jak bardzo zmienia się kolej w naszym kraju. Na naszych oczach pozytywną przemianę przechodzą nie tylko dworce kolejowe, ale również linie kolejowe i pociągi pasażerskie. To ważne, gdyż transport publiczny to bardzo istotny element każdego nowoczesnego państwa – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Rozpoczęcie przebudowy dworca Toruń Wschodni to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei.

-Mieszkańcy Torunia zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się jedną z wizytówek miasta oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją po województwie kujawsko-pomorskim. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

O inwestycji mówił także przedstawiciel PKP S.A.

Dworzec Toruń Wschodni to pierwsza z dwóch inwestycji w Toruniu, na której startujemy z pracami budowlanymi. W planach mamy również przebudowę dworca Toruń Miasto, dzięki czemu, już za jakiś czas wszystkie ważne budynki dworców kolejowych w tym mieście zostaną zmodernizowane. Dzięki prowadzonym przez nas inwestycjom podróżni zyskają estetyczne i  komfortowe dworce, a zabytkowe budynki odzyskają swoje historyczne piękno – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Dodaj komentarz