Inwestycje Wydarzenia

Rusza przebudowa dworców w Dolinie Popradu

Na początku trzy: Zubrzyk, Rytro i Barcice, a docelowo dwanaście. Tyle obiektów zostanie przebudowanych w Dolinie Popradu. Choć niewielkich rozmiarów, połączą w wyglądzie nowoczesność i górski charakter, a do tego będą przyjazne środowisku i osobom z niepełnosprawnościami. Z pierwszych starych/nowych obiektów podróżni skorzystają na początku przyszłego roku.

Dworzec kolejowy Rytro / Wizualizacja
Dworzec kolejowy Rytro / Wizualizacja

Inwestor realizuje prace w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Wszystkie trzy inwestycje to przebudowy dworców, które wpłyną pozytywnie na ich wygląd, funkcjonalność oraz ich bezpośrednie otoczenie.

O zmianie oblicza urokliwych dworców – Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych powiedział:

– W Polsce przybywa komfortowych, bezpiecznych, przyjaznych podróżnym i ekologicznych dworców. Nie inaczej będzie w Dolinie Popradu, gdzie rozpoczynają się właśnie przebudowy trzech obiektów w Zubrzyku, Barcicach i Rytrze. Niebawem dołączą do nich kolejnych dziewięć dworców w Dolinie Popradu.

 

O wpisaniu się tych realizacji w rządowy Program Inwestycji Dworcowych mówił Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury:

– Rozpoczęcie przebudowy dworców Zubrzyk, Rytro i Barcice to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy powiatu nowosądeckiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowane budynki wszystkich tych dworców staną się wizytówkami wspomnianych miejscowości, ważnymi centrami społeczności lokalnych i ułatwią pasażerom podróżowanie koleją po Dolinie Popradu. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych. W jego ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców.