global Pasażer

Rusza strajk niemieckich kolejarzy. Jak wpłynie na polską kolej?

Niemiecki sąd pracy nie widzi przeszkód, aby GDL – związek niemieckich kolejarzy – rozpoczął w środę strajk. Mimo zapowiedzi, spółce Deutsche Bahn nie udało się powstrzymać protestu. Ten rozpocznie się w środę 10 stycznia o godz. 2.00 w nocy i potrwa do piątku, 12 stycznia, do godz. 18.00. Czy paraliż kolei w Niemczech dotknie polskich pasażerów?

Strajk niemieckich kolejarzy to już fakt. Trzydniowy protest rozpocznie się w środę 10 stycznia o godz. 2.00 w nocy.
Strajk niemieckich kolejarzy to już fakt. Trzydniowy protest rozpocznie się w środę 10 stycznia o godz. 2.00 w nocy.

Trzydniowy strajk związku zawodowego GDL wpłynie na kursowanie pociągów w wielu regionach Niemiec. Paraliż odczuć mogą pasażerowie pociągów do/z Monachium, w tym relacji WarszawaWiedeńMonachium. Deutsche Bahn wzywa do przekładania swoich planowanych podróży koleją.

Polska Agencja Prasowa informuje o rozwiązaniach, wdrażanych przez DB na czas strajku. Spółka wprowadziła awaryjny rozkład jazdy, wykorzystując do obsługi połączeń dłuższe pociągi z większą liczbą miejsc. Nie gwarantuje jednak pomyślności przejazdu.

Jak napisała w oświadczeniu spółka DB, „wystąpią ogromne ograniczenia dla przemysłu i gospodarki w kolejowym transporcie towarowym”.

Jak strajk wpłynie na podróże Polaków?

O zaktualizowanym rozkładzie jazdy pociągów kursujących z Polski do Niemiec informuje spółka PKP Intercity.

 Warszawa, Kraków, Gdynia – Berlin

9 stycznia 2024 r. pociągi EC Wawel oraz BerlinWarszawa Express nr 56, 40, 44, 46 skończą bieg w Rzepinie. Na odcinku Rzepin-Frankfurt (Oder) – Rzepin kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity. Transport na odcinku Frankfurt (Oder)-Berlin odbywać się będzie pociągami regionalnymi, które nie są dotknięte strajkiem.

10-11 stycznia 2024 r. wszystkie pociągi z Polski do Berlina oraz z Berlina do Polski kończą i rozpoczynają bieg na stacji Rzepin. Na odcinku Rzepin – Frankfurt (Oder) – Rzepin kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity. Transport na odcinku Frankfurt (Oder)-Berlin odbywać się będzie pociągami regionalnymi, które nie są dotknięte strajkiem.

12 stycznia 2024 r. wszystkie pociągi z Polski do Berlina oraz z Berlina do Polski kończą i rozpoczynają bieg na stacji Rzepin. Na odcinku Rzepin-Frankfurt (Oder) – Rzepin kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity. Transport na odcinku Frankfurt (Oder)-Berlin odbywać się będzie pociągami regionalnymi, które nie są dotknięte strajkiem. Organizacja ruchu pociągów 12 stycznia może być zaktualizowana w wyniku dalszych ustaleń z przewoźnikiem niemieckim. Informację zamieścimy na naszej stronie internetowej.

13 stycznia 2024 r. pociągi kursują w pełnej relacji z Berlina. Organizacja ruchu pociągów 13 stycznia może być zaktualizowana w wyniku dalszych ustaleń z przewoźnikiem niemieckim. Informację zamieścimy na naszej stronie internetowej.

Pociągi regionalne Ostdeutsche Eisenbahn GmbH (ODEG) na linii Berlin – Frankfurt (Oder) nie są objęte strajkiem.

Zasady korzystania z biletów, zwroty i reklamacje

Podróżni, którzy posiadają bilety do i z Niemiec wydane najpóźniej 8 stycznia 2024 roku na przejazdy od 10 do 12 stycznia 2024 roku, mogą jechać na podstawie posiadanego biletu od 8 stycznia 2024 roku do 19 stycznia 2024 roku. Dotyczy to wszystkich rodzajów biletów, również wydanych według ofert specjalnych w tym Super Promo International. Nieodpłatną rezerwację miejsca można otrzymać w kasie biletowej.
Wprowadzone zostały także szczególne zasady zwrotów biletów międzynarodowych ważnych na przejazdy do i z Niemiec, kupionych w kanałach sprzedaży „PKP Intercity” najpóźniej 8 stycznia 2024 roku i ważnych na przejazdy od 10 do 12 stycznia 2024 roku.

Dodaj komentarz