Raport z Polski Wydarzenia

Ruszasz na ferie? Pokonuj przejazdy kolejowe z głową!

Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. apelują o zachowanie rozsądku i przestrzeganie przepisów na przejazdach kolejowych. W trakcie zimowych ferii rozdawali ulotki informacyjne kierowcom czekającym na przejazd przed szlabanami.

Przedstawiciele PLK i SOK wręczają ulotki kierowcom przed przejazdem kolejowo-drogowym w Tucholi (fot. Przemysław Zieliński / PKP PLK)
Przedstawiciele PLK i SOK wręczają ulotki kierowcom przed przejazdem kolejowo-drogowym w Tucholi (fot. Przemysław Zieliński / PKP PLK)

Przed wyjazdami na ferie zimowe PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. apelują do kierowców, rowerzystów i pieszych o rozwagę i rozsądek. Na przejazdach kolejowo-drogowych kolejarze rozdają ulotki oraz materiały edukacyjne i przypominają o zasadach przekraczania torów. Kierowcy powinni pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Przyczyną 99 proc. wypadków na przejazdach jest ignorowanie znaku stop oraz czerwonych świateł. Ponadto – wjeżdżanie pod opadające rogatki, omijanie zapór slalomem i nadmierna prędkość. Skutkiem zdarzeń są ludzkie tragedie, straty materialne, angażowanie służb ratowniczych, utrudnienia w podróży koleją.

Żółte naklejki PLK na każdym przejeździe

Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie, co do metra, określa położenie przejazdu, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Z numeru 112 należy skorzystać w przypadku zagrożenia życia, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kolejarze, jeśli to konieczne, mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach.

Co robić w sytuacji zagrożenia na przejeździe kolejowo-drogowym?

W kryzysowej sytuacji należy natychmiast opuścić przejazd – w razie potrzeby wyłamać rogatkę. Wystarczy użyć niewielkiej siły nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga rogatkowego (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia w ten sposób samochodu.

Gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów, należy jak najszybciej opuścić pojazd i wyjść poza jego obręb. Ważne, by zabrać ze sobą wszystkich, którzy podróżowali samochodem i skorzystać z #ŻółtaNaklejkaPLK, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

#ŻółtaNaklejkaPLK – oznakowanie ponad 14 tysięcy przejazdów w 2018 r.,

  • ponad 25 tys. zgłoszeń od 2018 r na nr 112

W 2022 r.

  • 7,5 tys. zgłoszeń
  • 186 przypadków – wstrzymano ruch pociągów na linii, a także wezwano pomoc
  • 490 przypadków – ograniczono prędkość jazdy pociągów

Dodaj komentarz