Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

“Ryjek” wyjedzie na trasę Kolejki Parkowej Maltanka

Zabytkowy parowóz oraz najstarszy wagon z napędem motorowym, zwany „ryjkiem” już w ten weekend (27-28 sierpnia), będą kursować na Maltance. To niezwykła atrakcja dla miłośników kolei, zarówno tych dużych jak i małych.

MBxc1-41 tzw. "Ryjek" (fot. MPK Poznań)
MBxc1-41 tzw. “Ryjek” (fot. MPK Poznań)

Kolej Maltanka to znana atrakcja Poznania, jaka od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Niespełna czterokilometrowa trasa pozwala na dotarcie z okolic ronda Śródka do Term Maltańskich czy Nowego zoo. Podróż pozwala podróżnym podziwiać krajobraz z jeziorem i licznymi atrakcjami Malty. Po drodze znajdują się cztery stacje Maltanka, Ptyś, Balbinka i Zwierzyniec.

Jest to jedna z ostatnich w Polsce kolei wąskotorowych o szerokości roku 600 mm, mająca w posiadaniu wyjątkowej klasy pojazdy, unikatowe w skali kraju. Poza tym jako jedyna w kraju ma semafory świetlne i zwrotnice starowane automatycznie.

W najbliższy weekend na trasie Maltanki pojawi się najstarszy parowóz w Polsce – Borsig Bn2t z 1925 rok. Drugą atrakcją będzie, również szczycący się mianem najstarszego w kraju, sprawny wagon motorowy  z napędem spalinowym – MBxc1-41. Ten ostatni, popularnie nazywany „ryjkiem”, pociągnie dodatkowe wagoniki, dzięki czemu zwiększy się liczba dostępnych miejsc. „Ryjek” jest stosunkowo niewielki i posiada ledwie 27 miejsc siedzących. Ponadto nie jest przystosowany do przewozu wózków dziecięcych i osób niepełnosprawnych. W te udogodnienia wyposażone są natomiast wspomniane wagoniki.

Do końca sierpnia Kolejka Parkowa Maltanka będzie jeździć codziennie (w dni robocze kursy odbywają się o godzinie 9.30 i później, co godzinę od 10.00 do 18.30), natomiast z początkiem września nastąpi zmiana: kolejka będzie nieczynna w poniedziałki. MPK Poznań zrealizuje kursy od wtorku do piątku (co godzinę) oraz w weekendy co 30 minut.

W najbliższy weekend kursy na Maltance będą odbywać się co 30 minut w godzinach od 10.00 do 19.00 (o pełnych godzinach ze stacji Maltanka będzie wyruszał parowóz, a 30 minut później „ryjek”).

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie: https://www.mpk.poznan.pl/turystyka/maltanka

Dodaj komentarz