Inwestycje

Samorząd województwa i PKP PLK inwestują na Pomorzu Zachodnim

We wtorek 23 czerwca, na stacji Szczecin Główny odbyła się konferencja dot. inwestycji kolejowych w województwie zachodniopomorskim. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczył m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, prezes zarządu PKP PLK Ireneusz Merchel oraz wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

Fot. skm.szczecin.pl

– Znajdujemy się na stacji, której modernizacja już została zakończona – mówił Irenerusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK. – Odbiory końcowe nastąpiły na przełomie marca i kwietnia br. Oddaliśmy do dyspozycji pasażerów cztery perony. Do każdego prowadzą schody i winda. Inwestycja w pełni dostosowana została do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Jak każdy może zauważyć, efekt prac jest piorunujący.

 

Prezes PKP PLK wspomniał także o inwestycjach kolejowych na trasach prowadzących do portów morskich.

– W zachodniopomorskim wydaliśmy ok. 7 mld zł na inwestycje kolejowe – mówił. – Modernizacja tras do portów to inwestycja istotna także z punktu widzenia gospodarki.

 

W województwie realizowane są także prace torowe na odcinku Szczecin – Poznań.

– Modernizujemy także mniejsze linie kolejowe – zaznaczył Ireneusz Merchel. – Rozpoczęliśmy też realizację projektu Kolej Plus. Liczymy, że samorządy lokalne się zmobilizują i wspólnie odtworzymy linie, które dziś nie funkcjonują, wcześniej zaś prosperowały doskonale.

 

O inwestycjach w województwie mówił także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Stacja Szczecin Główny to kolejna zasadnicza część inwestycji rozpoczęta i zakończona w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości – mówił minister. – Jak widać, polscy kolejarze są w stanie zrealizować inwestycję, która budzi podziw.

 

Minister mówił także o innych przebudowach.

– Jestem dumny z tego, że udało się nam przebudować przystanek kolejowy w Górzycy Reskiej – mówił. – Byłem tam w czasie modernizacji. Rozmawiałem z mieszkańcami, którzy bardzo się cieszyli, że po 10 latach znów zostanie przywrócony im ruch kolejowy. To należy się wszystkim Polakom – nie tylko tym z dużych miejscowości. Polska jest jedna, a wszystko to, co realizujemy, robimy w ramach jednego wielkiego planu.

 

Czytaj dalej >