global Inwestycje Tabor

SBB domawia pięć pociągów Giruno od Stadlera

SBB korzysta z prawa opcji i zamawia w Stadlerze pięć dodatkowych pociągów dużych prędkości Giruno. Zwiększenie floty pojazdów wiąże się z planowaną ekspansją SBB do Włoch. Zamówienie podstawowe szwajcarskiego przewoźnika obejmowało 29 pojazdów.

Stadler wyprodukuje dla SBB pięć kolejnych pociągów Giruno.
Stadler wyprodukuje dla SBB pięć kolejnych pociągów Giruno.

Popyt na podróże kolejowe między Szwajcarią a Włochami stale rośnie. To zaś zachęca przewoźników – SBB i Trenitalia – do współpracy w celu poprawy oferty międzynarodowej.

Mając to na względzie, szwajcarski przewoźnik SBB zamówił w Stadlerze pięć kolejnych pociągów Giruno – pojazdów dużych prędkości, zaprojektowanych i zbudowanych w zgodzie z wytycznymi ustawy o dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Gotowe będą do końca 2025 r.

Wcześniejsze zamówienie na 29 pociągów Giruno realizowane było w latach 2014-2021. Pojazdy kursują obecnie między Bazyleą a Zurychem, do Wenecji, Mediolanu, Genui czy Bolonii.

W roku 2022 SBB zamówiło dodatkowych siedem pociągów Giruno. Pierwsze pociągi dostarczone zostaną jeszcze w tym roku. Od 2026 r. mają kursować przez Szwajcarię do Niemiec, przez Bazyleę.

Stadler z kontraktem na co najmniej 10 pociągów dla Arabii Saudyjskiej

– Giruno reprezentuje innowacyjną siłę Stadlera – jest wynikiem naszej długotrwałej i udanej współpracy z SBB – mówi Ansgar Brockmeyer, wiceprezes wykonawczy ds. marketingu i sprzedaży w Stadlerze. – Dziękujemy za zaufanie.

 

Giruno to pociąg Stadlera składający się z 11 wagonów o długości 202 m każdy. Rozwija on prędkość maksymalną 250 km/h. Pomieści do 810 pasażerów.

Opracowane niskopodłogowe wejście umożliwia komfortowe wsiadanie i wysiadanie z pojazdu na peronach o różnej wysokości. Tym samym odpowiada potrzebom pasażerów w czterech krajach Europy. Pociąg posiada sieć Wi-Fi, gniazdka elektryczne przy każdym siedzeniu, duże półki na bagaż i nowoczesne oświetlenie LED.

Dodaj komentarz