Pasażer Wydarzenia

Setki stojaków rowerowych staną przy polskich dworcach, stacjach i przystankach

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zamontują w tym roku na przystankach, stacjach i dworcach kolejowych dodatkowych 800 stojaków. Obecnie pasażerowie dojeżdżający rowerami mogą skorzystać z ponad 13,5 tys. stojaków rowerowych.

Fot. PKP Intercity

W roku 2020 na 120 stacjach i przystankach przybyło 950 stojaków rowerowych. Tylko do końca 2021 r. zamontowanych zostanie ich kolejne 800.

Najwięcej miejsc na jednoślady zamontowano w 2020 r. w woj. mazowieckim – na 19 stacjach i przystankach 216 stojaków. Ponad 150 stojaków na 14 stacjach i przystankach przybyło w woj. małopolskim. Ponad 100 dodatkowo ustawiono na 13 stacjach i przystankach w woj. lubelskim. Przybywa miejsc, w których można zostawić rower, dzięki modernizacjom linii oraz pracom PLK.

Dzięki PLK rowerzyści mogą skorzystać z blisko 9 tys. stojaków rowerowych na ponad 1500 stacjach i przystankach. Rowerowe „parkingi” montowane są jak najbliżej peronów w miejscach oświetlonych. Takie rozwiązanie ułatwia podróżnym – cyklistom łączenie podróży koleją i rowerem. Montaż konstrukcji – ważnych dla pasażerów korzystających z rowerów, realizowany jest dzięki środkom budżetowym oraz projektom współfinasowanym ze środków unijnych.

Fot, PKP PLK

Zgłoś nową lokalizację na rowerowe stojaki

Miejsca stojaków są wybierane m.in. na podstawie zgłoszeń rowerzystów, lokalnych stowarzyszeń i samorządów. Sugestie, gdzie powinny być stojaki rowerowe można zgłaszać na Facebooku PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Ponad 4600 stojaków na rowery przy dworcach PKP

Ponad 4600 stojaków przygotowała także spółka PKP S.A. przy ponad 300 dworcach. Np. przy dworcu Wrocław Główny rowerzyści mogą korzystać z 200 miejsc dla jednośladów. Rower zostawimy też m.in. w Brzegu, Lublińcu, Czeremsze, czy w otwartych w tym roku zmodernizowanych dworcach w Pszczółkach, Boguszowie-Gorcach, Imbramowicach. Niektóre miejsca postojowe dla rowerów są wyposażone w słupek serwisowy z podstawowymi narzędziami. Montaż stojaków i wiat rowerowych jest standardem przy modernizacji i budowie nowych dworców.

Pociąg i rower, czyli eko-podróż

Stojaki rowerowe przy stacjach i przystankach oraz dworcach kolejowych to doskonała możliwość połączenia podróży koleją i jazdy na rowerze. Pociąg i rower to dwa uzupełniające się, przyjazne środowisku środki transportu. Montując stojaki, kolejarze ułatwiają rowerzystom nie tylko dostęp do oferty kolei, ale także promują ekologię i zdrowy styl życia. Coraz łatwiej jest przewozić rowery pociągiem. O zasadach podróży z jednośladami informują przewoźnicy na swoich stronach.

Szczegóły wybranych lokalizacji stojaków rowerowych zamontowanych w 2020 r.:

Mazowsze – Po 20 stojaków w Otwocku, Celestynowie i Pilawie, po 10 m.in. na przystankach Stara Wieś, Kołbiel, Chynów, Michalczew i Warszawa Ursus. Miejsca na rowery przygotowano również m.in. w Warce, Augustówce, Gośniewicach i Sułkowicach. Obecnie w woj. mazowieckim cykliści mają do dyspozycji około 1400 stojaków na ponad 130 stacjach i przystankach.

Małopolska – M.in. 25 nowych stojaków w Krakowie Bronowicach, 24 w Krakowie Mydlnikach, 23 w Krzeszowicach, 15 w Nowym Targu, 12 w Wolbromie, 10 w Lasku. Po 6 stojaków przybyło w Gajówce, Jeżówce i Zarzeczu. Nowe miejsca zapewniono w Chełmku, Balinie, Woli Filipowskiej i Chrząstowicach Olkuskich. Rowerzyści mają ponad 470 stojaków na 70 stacjach i przystankach.

Lubelszczyzna – Po 10 stojaków stanęło m.In. na stacji Nałęczów i przystankach Śródborów, Skoki-Borowa, Puławy Miasto i Pożóg. Nowe miejsca są w Niedrzwicy, Klementowicach i Łopatkach. Rowerzyści mogą korzystać z około 600 stojaków na ponad 80 stacjach i przystankach.

W woj. śląskim, np. Korwinów, Masłońskie Natalin, Żarki Letnisko, Myszków,

W woj. łódzkim, np. Łask, Pabianice, Łódź Lublinek, Łódź Marysin, Dobroń, Chechło.

W woj. dolnośląskim, np. Lubin Stadion, Rynarcice, Koźlice, Rudna Gwizdanów.

Nowe miejsca na rowery są efektem inwestycji np. na linii z Hajnówki, przez Czeremchę, do Siemiatycz, na stacjach Nurzec, Witowo i Hajnówka oraz przystankach: Sycze, Nowy Nurzec, Borowiki, Dobrowoda, Policzna, Orzeszkowo. Również inwestycja PLK na odcinku SzczecinekUstka zapewniła stojaki obok peronów m. in. Miastko, Korzybie, Wrząca Pomorska, Słupsk Północny, Strzelinko, Ustka, Ustka Uroczysko.

W tym roku przybędzie stojaków m.in. w Lesznie, Kościanie, Trzebini, Chrzanowie, Zgierzu, Ozorkowie, przy Wrocławiu Szczepinie, Warszawie Głównej i Gdańskiej.

Dodaj komentarz