Wydarzenia

SIFER 2017 – Jedyne takie targi kolejowe we Francji

Innowacje, badania, rozwój i współpraca – to tematy przewodnie dziesiątej edycji międzynarodowych targów SIFER, które odbyły się w dniach 21-23 marca 2017 r. w Lille we Francji. To jedyne takie targi kolejowe we Francji, nie mogło więc zabraknąć na nich przedstawicieli Raportu Kolejowego oraz Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei.

Targi SIFER są cyklicznymi francuskimi targami technologii kolejowej, umożliwiającymi międzynarodową ekspozycję producentom i dostawcom ze wszystkich branż na rynku. Wydarzenie jest skierowane do przedstawicieli łańcucha dostaw w sektorze transportu szynowego, ze szczególnym uwzględnieniem producentów i dostawców specjalistycznych podsystemów i najnowocześniejszych komponentów o zasadniczym znaczeniu w tej branży. – Tegoroczne targi SIFER to dziesiąta już edycja jedynych międzynarodowych targów kolejowych organizowanych we Francji – powiedział Jean-Pierre Audoux, dyrektor French Railway Industry Association (FIF). – To doskonała okazja do przeanalizowania najważniejszych branżowych wydarzeń oraz odpowiedź na wyzwania stojące przed koleją na całym świecie.

Na tegorocznych targach zaprezentowane zostały takie produkty dotyczące taboru, jak systemy sterowania czy urządzenia elektryczne i elektroniczne. W wydarzeniu wzięły również udział firmy specjalizujące się w utrzymaniu pojazdów szynowych, oferujące związane z tym produkty i doświadczenie. Ze względu na wysoki poziom inwestycji w infrastrukturę kolejową we Francji, centralnym punktem targów była Strefa Infrastruktury przeznaczona dla przedsiębiorstw działających na tym rynku. Główną atrakcją były przygotowane przez wystawców pokazy pojazdów szynowych i powiązanych urządzeń w prawdziwym środowisku pracy.Poza ofertą dla dostawców planujących wejście na rynek francuski, dla wielu uczestników targi SIFER otworzyły również nowe możliwości eksportowe ze względu na znaczną liczbę zagranicznych inwestorów odwiedzających hale wystawowe. – Europejski przemysł transportu szynowego jest bardzo zróżnicowany – zauważa Philipe Citroën, dyrektor UNIFE (Union des Industries Ferroviaires Européennes). –To branża, do której należą zarówno dostawcy oraz producenci taboru, jak również przewoźnicy, zarządcy infrastruktury czy szeroko pojmowani producenci systemów i rozwiązań niezbędnych dla funkcjonowania kolei.

W dobie digitalizacji szczególnie ważne jest umożliwienie wszystkim tym podmiotom współpracy – i to właśnie jest fundamentalnym zadaniem tych targów. Z uwagi na fakt, że targi SIFER stanowią kluczowe wydarzenie w branży transportu szynowego, nie pełnią one jedynie roli wystawy, ale stanowią również idealną platformę kontaktową dla wiodących organizacji w tym sektorze, a także miejsce wymiany doświadczeń i poglądów na temat najnowszych osiągnięć. Trzydniowe targi uzupełnił bogaty program wydarzeń powiązanych: konferencji, seminariów, warsztatów, międzynarodowych spotkań B2B, ceremonii przyznawania nagród i wizyt studyjnych. – W celu utrzymania konkurencyjności i generowani dodatniej wartości ekonomicznej sektor kolejowy musi inwestować w badania, rozwój i innowacje.