global Inwestycje Wydarzenia

Singapur z nową linią metra

27 sierpnia 2021 r. odbyła się oficjalna inauguracja nowo wybudowanej linii metra Thomson-East Coast Line Stage 2 (TEL2). Następnego dnia 12 km odcinek został udostępniony pasażerom.

Fot. Michael Chu / ilustracyjne

Inwestycja ma na celu poprawę połączeń między północną, centralną i wschodnią częścią Singapuru, a także podniesienie niezawodności sieci i odporności na konsekwencje zdarzeń losowych.

Mieszkańcom 100 tys. gospodarstw domowych wystarczy 10 minut spaceru, aby skorzystać z jednej z sześciu stacji TEL2: Springleaf, Lentor, Mayflower, Bright Hill, Upper Thomson czy Caldecott.

Stacje zostały zaprojektowane z uwzględnieniem licznych udogodnień i ułatwień. Poza wieloma wejściami zapewniającymi szybką wymianę pasażerów, można znaleźć na nich znaki o wysokim kontraście kolorystycznym, oświetlenie poręcze schodów czy siedzenia na peronie z oparciem i podparciem dla ramion.

Pociągi na trasach TEL1 i TEL2 z Woodlands North do Caldecott kursują co 5 minut w godzinach szczytu i co 9 minut poza szczytem. Częstotliwość ta ma wzrosnąć wraz z zwiększoną liczbą pasażerów. W najbliższych latach planowane jest otwarcie kolejnych etapów linii TEL, która po ukończeniu ma mieć 43 km i 32 stacje. Po otwarciu całej trasy ma nią podróżować 500 000 pasażerów dziennie, a w dłuższej perspektywie oczekuje się wzrostu do około 1 miliona.

Urząd Transportu Lądowego (LTA) zapowiedział, że będzie monitorował zmiany preferencji pasażerów, co ma doprowadzić do optymalizacji całego sytemu. W szczególności dotyczy to usług autobusowych, które dublują TEL.

Dodaj komentarz