Inwestycje Pasażer

Skarżysko-Kamienna: zmodernizują peron i zbudują nowy tunel pod torami

Fot. L.Brylowski / PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały dziś (17.04) umowę z wykonawcą na projekt i budowę tunelu pod torami w Skarżysku-Kamiennej. Wartość inwestycji to ok. 40 mln zł. Spółka planuje także zwiększenie zakresu umowy o przebudowę peronu. Wartość prac to ok. 4,3 mln zł.

Krajowy Program Kolejowy zmienia kolej także w województwie świętokrzyskim. Budowa tunelu w Skarżysku-Kamiennej ma duże znaczenie dla mieszkańców miasta i regionu, którzy codziennie korzystają z kolei. Wzrost komfortu obsługi pasażerów na stacji, dzięki udogodnieniom w postaci wind, przyczyni się do poprawy dostępności kolei dla wszystkich podróżnych. Dostosowanie stacji i przystanków do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się to jeden z oczekiwanych i sukcesywnie realizowanych trendów na polskiej kolei – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

 

O zwiększonym bezpieczeństwie mówił także prezes Zarządu PKP PLKIreneusz Merchel.

– Wygodny dostęp do pociągów z nowych peronów na trasie Skarżysko-Kamienna – Starachowice oraz KielceCzęstochowa i zwiększanie poziomu bezpieczeństwa na liniach kolejowych to efekty już realizowanych przez PLK inwestycji w regionie. Budowa tunelu w Skarżysku-Kamiennej to kolejny projekt z Krajowego Programu Kolejowego, który ułatwi korzystanie z kolei mieszkańcom województwa świętokrzyskiego – stwierdził Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

 

Podziemny tunel powstanie pod 14 torami kolejowymi. Połączony on zostanie z budynkiem dworca. Przejście wyposażone zostanie zaś w windy, które ułatwią pasażerom dostęp do peronów.W tunelu znajdą się także ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących. To także wygodniejsze rozwiązanie dla mieszkańców miasta – połączenie centrum z południowo-wschodnimi dzielnicami.

W ramach modernizacji przebudowany zostanie peron przy budynku dworca. Będzie wyższy, co ułatwi pasażerom wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Wyposażony zostanie w wiatę, ławki i nowe gabloty informacyjne. Bezpieczne poruszanie się po peronie wszystkim podróżnym ułatwi antypoślizgowa nawierzchnia. PLK planują podpisanie umowy z wykonawcą na to zadanie dodatkowe.

W ramach komplementarnej inwestycji na linii Skarżysko-Kamienna – Sandomierz, na stacji przebudowany został już peron nr 3. Służy on podróżnym od grudnia 2019 r. i zostanie skomunikowany z przejściem podziemnym. Przebudowane perony to poprawa komfortu podróży regionalnych m.in. w kierunku Kielc i Ostrowca Świętokrzyskiego oraz dalekobieżnych do Warszawy, Częstochowy, Krakowa czy Wrocławia. Komplementarną inwestycję dla wygodnych podróży – remont budynku dworca w Skarżysku-Kamiennej prowadzi PKP SA.

Dodaj komentarz