global Tramwaje

Škoda Transportation dostarczy tramwaje do trzech brandenburskich miast [ZDJĘCIA]

Pilzneńska Škoda Transportation podpisała kontrakt na dostawę tramwajów do Cottbus, Frankfurtu oraz Brandenburgii nad Hawelą. Kontrakt obejmuje 24 pojazdy z prawem zakupu kolejnych 21 o łącznej wartości do 3 mld zł.

Škoda Transportation przetarg wygrała już w ubiegłym roku, jednak z uwagi na sprzeciw innych firm biorących w nim udział, decyzja dot. wygranej zapadła dopiero teraz.

Do trzech brandenburskich miast trafią tramwaje z rodziny Škoda ForCity Plus, będące częściowo niskopodłogowymi składami jednokierunkowymi z dwoma wózkami napędowymi.

Do przetargu stanęły wspólnie trzy miasta i ich przewoźnicy – Cottbusverkehr, Verkehrsbetriebe Brandenburg an der Havel i Stadtverkehrgesellschaft Frankfurt nad Odrą.

Trzynaście tramwajów jest przeznaczonych do Frankfurtu nad Menem, siedem (z opcją na kolejne 13) do Cottbus i cztery (z opcją kolejnych 8) dla Brandenburgii an der Havel.

Początkowo pierwsze tramwaje dotrzeć miały w ubiegłym roku. Z uwagi na postępowanie sądowe, termin został przełożony.

Z uwagi na wymagania poszczególnych miast, tramwaje zostaną dostarczone w różnych wymiarach szerokości. Tramwaje zastąpić mają stare pojazdy – Smíchov Tatras ČKD (KTNF6 i KT4D) z lat 80-tych.

– Bez współpracy z Cottbus i Frankfurtem oraz bez wsparcia państwa, nie bylibyśmy w stanie odnowić naszej floty tramwajowej. Podpisana umowa to kamień milowy dla bezpieczeństwa transportu w mieście – dodał Jörg Vogler, dyrektor firmy transportowej VBBR Brandenburgia.

 

Tramwaje firmy Škoda Transportation eksploatowane są obecnie w Niemczech – w Kamenicach (Saksonia) oraz podberlińskim Schöneiche. Škoda zdobyła duży kontrakt na 80 tramwajów od firmy transportowej Rhein-Neckar-Verkehr, która realizuje przezwozy między Mannheim, Ludwigshafen i Heidelbergiem. W 2022 roku tramwaje Škoda pojawią się także w Bonn.

Źródło: zdopravy.cz

Dodaj komentarz