global Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Specjaliści DB rozpoczynają współpracę z UZ. Wielka rewolucja na ukraińskich torach

Deutsche Bahn Engineering & Consulting będzie doradzało JSC Ukrzaliznytsii w zakresie przewozów pasażerskich. Umowa w tej sprawie została już podpisana. W ramach zadania przedstawiciele DB będą sprawować nadzór nad planowaniem i rozwojem przewozów pasażerskich, optymalizacją zakupów i modernizacją taboru.

Niemiecka firma pomoże Ukrzaliznytsii odseparować działania pasażerskie od organizacji ruchu towarowego. Doradztwo będzie pierwszym etapem współpracy, który zrealizowany zostanie do końca 2021 r. Po pomyślnym wdrożeniu, w drugim etapie UZ zaangażuje zespół menedżerów DB do bezpośredniego zarządzania ruchem pasażerskim.

Prezes Zarządu UZ Aleksander Kamyszyn ma opracować mapę szlaków kolejowych dla przewozów pasażerskich dalekobieżnych i podmiejskich, aktualną przez kolejne pięć lat. Dodatkowo stworzyć ma model finansowania ruchu pasażerskiego.

– Musimy zmienić wieloletnią praktykę, w której przewozy pasażerskie finansowane były z ruchu towarowego – mówi Kamyszyn. – To odrębne działalności firmy, które muszą być oddzielnie rozliczane i finansowane.

 

Przekazanie Departamentu Transportu Pasażerskiego UZ w ręce specjalistów DB to pierwszy poważny krok w stronę całkowitej transformacji transportu kolejowego na Ukrainie.

– W tym roku po raz pierwszy rząd finansuje transport pasażerski UZ – mówi minister infrastruktury Ukrainy Aleksander Kubakow. – Przy odpowiednim wsparciu i współpracy z doświadczonymi przedstawicielami kolei niemieckich, zrealizujemy projekt, który będzie miał wpływ na całą infrastrukturę, tabor i serwis UZ. Dążymy do niemieckiej jakości na rynku ukraińskim.

 

Eksperci DB E&C muszą określić teraz wielkość ruchu i szacowane zapotrzebowanie UZ na inwestycje kapitałowe i modernizacyjne. Oszacują również perspektywy zakupu i produkcji taboru pasażerskiego – regionalnych pociągów elektrycznych, spalinowych i wagonów nocnych oraz możliwości produkcji taboru w ramach współpracy międzynarodowej z ukraińskim producentem.

Jak wcześniej informowaliśmy, w sierpniu 2021 roku Ukrzaliznytsia i DB Engineering & Consulting rozpoczęły współpracę w celu opracowania nowej strategii efektywności energetycznej dla firmy.

Dodaj komentarz