global Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Specjaliści DB rozpoczynają współpracę z UZ. Wielka rewolucja na ukraińskich torach

Deutsche Bahn Engineering & Consulting będzie doradzało JSC Ukrzaliznytsii w zakresie przewozów pasażerskich. Umowa w tej sprawie została już podpisana. W ramach zadania przedstawiciele DB będą sprawować nadzór nad planowaniem i rozwojem przewozów pasażerskich, optymalizacją zakupów i modernizacją taboru.

Niemiecka firma pomoże Ukrzaliznytsii odseparować działania pasażerskie od organizacji ruchu towarowego. Doradztwo będzie pierwszym etapem współpracy, który zrealizowany zostanie do końca 2021 r. Po pomyślnym wdrożeniu, w drugim etapie UZ zaangażuje zespół menedżerów DB do bezpośredniego zarządzania ruchem pasażerskim.

Prezes Zarządu UZ Aleksander Kamyszyn ma opracować mapę szlaków kolejowych dla przewozów pasażerskich dalekobieżnych i podmiejskich, aktualną przez kolejne pięć lat. Dodatkowo stworzyć ma model finansowania ruchu pasażerskiego.

– Musimy zmienić wieloletnią praktykę, w której przewozy pasażerskie finansowane były z ruchu towarowego – mówi Kamyszyn. – To odrębne działalności firmy, które muszą być oddzielnie rozliczane i finansowane.