Inwestycje Wydarzenia

Spółka CPK podpisała umowę ws. badań terenu pod lotnisko

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę z Konsultantem ds. badań terenu na obszarze przyszłego portu lotniczego. CPK chce poznać charakterystykę obszaru, na której powstanie inwestycja. Chodzi przede wszystkim o ukształtowanie terenu i warunki hydrologiczne.

– Robimy wszystko, żeby niezbędne działania zrealizować w jak najkrótszym czasie. Tam, gdzie można, różne realizacje prowadzimy równolegle. Umowa z konsultantem ds. badań terenu z jednej strony te czynności przyspiesza, ale także sprawia, że inwestycja będzie przygotowana na najwyższym poziomie – mówi Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

 

CPK już wcześniej podjęła działania terenowo-środowiskowe. Pracę rozpoczął m.in. Konsultant ds. środowiska, którego rolą jest przeprowadzenie analiz środowiskowych dotyczących węzła CPK. Do końca 2021 r. realizująca te prace firma Arup Polska zobowiązała się do wykonania tzw. inwentaryzacji stanu zerowego środowiska wraz z przedłożeniem i zatwierdzeniem raportów z badań stanu środowiska.

Podpisana z Multiconsult Polska umowa dotyczy wsparcia technicznego przez Konsultanta ds. badań terenu. To kolejny etap działań w tzw. regionie lotniskowym. W zakres działań wchodzą analizy przestrzenne terenu oraz podłoża gruntowego i posłużą one do stworzenia Master Planu oraz dokumentacji przedprojektowej dla CPK. Powierzchnia obszaru wskazanego do analiz wstępnych wynosi około 75 km kwadratowych, zaś dla badań przygotowawczych – około 35 km kwadratowych. Badania hydrogeologiczne i pomiary fotogrametryczne będą realizowane na obszarze około 157 km kwadratowych.

Czytaj dalej >