Aktualności Tabor

Spółka PKP CARGO odebrała pierwsze wagony do przewozu kontenerów

Fot. PKP CARGO

Z unijnym wsparciem ruszyła realizacja największej inwestycji taborowej w historii narodowego przewoźnika towarowego.

PKP CARGO S.A. zakupi ogółem 1156 platform w ramach dwóch umów z dostawcami oraz pięć lokomotyw wielosystemowych (przetarg w tej sprawie zostanie wkrótce ogłoszony). Realizacja pierwszego kontraktu już ruszyła – chodzi o umowę z firmą Tatravagónka a.s. (Słowacja) na dostawę łącznie 936 wagonów do przewozów intermodalnych w trzech różnych konstrukcjach i długościach ładunkowych. PKP CARGO odebrało już pierwszą partię 50 wagonów. Wartość podpisanej umowy to ponad 368 mln zł, a dofinansowanie z Unii Europejskiej przekracza 183 mln zł.

– Zakup platform intermodalnych, również lokomotyw wielosystemowych i rozbudowa centrum terminalowego w Małaszewiczach, wpisuje się w całość projektu, który jest dofinansowany ze środków unijnych. Jest to dla nas działanie kluczowe w obszarze rozwoju naszego produktu i umacniania naszej pozycji – mówił podczas konferencji prasowej w Warszawie Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A.

 

Prezes przypomniał, że zgodnie ze strategią przyjętą w 2018 roku Grupa PKP CARGO ma się stać w najbliższych latach operatorem logistycznym.

– Najważniejszy dla nas jest klient i oferta, którą do tego klienta kierujemy. Sytuacja rynkowa europejska i światowa pokazuje, że rozwój w obszarze przewozów intermodalnych i rozwój usług logistycznych jest kluczową aktywnością zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej. PKP CARGO ma wpisaną w tę rzeczywistość strategię. Zakup platform intermodalnych to jeden z największych projektów inwestycyjnych realizowanych przez Spółkę – dodaje Czesław Warsewicz.