Inwestycje Raport z Polski

Spółka PKP PLK ogłosiła przetarg na modernizację stacji w Ełku

Spółka PKP PLK ogłasza przetarg i szuka wykonawcy modernizacji stacji kolejowej w Ełku. Zmienią się nie tylko perony – pojawią się również nowe tory i przejście podziemne. To pierwszy etap przebudowy trasy Rail Baltica na odcinku BiałystokEłk.

Fot. gov.pl

O inwestycji mówił na dzisiejszej konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

– Konsekwentnie realizujemy prace na polskim odcinku międzynarodowej trasy Rail Baltica. PKP Polskie Linie Kolejowe SA skutecznie wykorzystują środki unijne w ramach instrumentu „Łącząc Europę” CEF. Ogłoszony przetarg na stację Ełk rozpoczyna modernizację linii na odcinku EłkBiałystok. Inwestycja to kolejny krok do budowy kolei bezpiecznej, komfortowej i bardziej punktualnej – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

 

Jak zmieni się stacja Ełk Osobowy? Wykonawca prac przede wszystkim podwyższy i poszerzy trzy perony. Zamontuje także nowe wiaty oraz ławki, zainstaluje również czytelne oznakowanie. Informacje o rozkładach jazdy pasażerowie znajdą w gablotach i usłyszą przez nowe nagłośnienie.

Na stacji zniesione zostaną bariery architektoniczne dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Ułatwieniem będą windy na każdym peronie oraz oznaczenia w języku Braille’a. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie zapewnią bezpieczne poruszanie się po peronach także po zmroku. PLK wybudują również nowe przejście podziemne.

Przetarg na stację w Ełku, to pierwszy etap przebudowy linii z Ełku do Białegostoku na międzynarodowej trasie Rail Baltica. Podróżni zyskają komfortowy dostęp do pociągów, sprawniejsza będzie obsługa kolejowych przewozów towarowych. Zgodnie z zapowiedziami PKP Polskie Linie Kolejowe SA ogłaszają przetargi i realizują inwestycje. Sprawnie wykorzystujemy środki unijne, m.in. z instrumentu „Łącząc Europę” CEF – powiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK SA.

 

Sprawniejsze prowadzenie ruchu na stacji zapewni m.in. wymiana ok. 45 km torów i sieci trakcyjnej oraz 118 rozjazdów. O bezpieczeństwo w ruchu kolejowym zadbają pracownicy w lokalnym centrum sterowania, planowanym do budowy w Ełku. Dzięki inwestycji sprawniejsze będą przewozy pomiędzy Polską a krajami nadbałtyckimi. Wzrośnie też znaczenie kolei jako ekologicznego, efektywnego środka transportu

Wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym oraz samochodowym zagwarantuje budowa wiaduktu, który zastąpi przejazd przez osiem torów i znacznie usprawni komunikację w mieście. Przebudowany będzie most kolejowy nad rzeką Ełk.

Inwestycja planowana jest na lata 2021-2023.

Dodaj komentarz