Raport z Polski Wydarzenia

Sprawca kradzieży urządzeń sygnalizacji przejazdowej ujęty dzięki termowizorze

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei ujęli po pościgu sprawcę włamania do kontenera z urządzeniami samoczynnej sygnalizacji przejazdowej. 28-latek demontował akumulatory zasilające urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Do zdarzenia doszło 16 stycznia około godz. 5.40. Dyżurny zmiany z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Legnicy otrzymał informację, iż zostało zasygnalizowane włamanie do kontenera z urządzeniami samoczynnej sygnalizacji przejazdowej w rejonie przejazdu kolejowego na szlaku Miłkowice-Chojnów.

– Funkcjonariusz SOK, wykorzystując termowizor, zlokalizował sprawcę zdarzenia i podjął próbę zatrzymania go na gorącym uczynku – informują mundurowi. – Widząc zbliżający się samochód Straży Ochrony Kolei, 28-latek wsiadł do zaparkowanego nieopodal auta i zaczął uciekać. Po krótkim pościgu funkcjonariusze SOK zatrzymali pojazd i ujęli mężczyznę.

W trakcie dalszych czynności w samochodzie sprawcy zabezpieczono dowody rzeczowe m.in.: łom, palnik ręczny, nożyce do cięcia metalu oraz klemy do akumulatora stosowane w szafach SSP. Ponadto przybyli na miejsce zdarzenia automatycy stwierdzili, że  w drzwiach do szafy wyłamane zostały dwa zamki, a 5 akumulatorów zostało wyciętych i przygotowanych do kradzieży.

Ujęty 28-latek wraz z zabezpieczonymi dowodami został przekazany funkcjonariuszom Policji z Komisariatu w Chojnowie, gdzie prowadzone są dalsze czynności w sprawie. Z dotychczasowych ustaleń wynika, iż mężczyzna może być sprawcą kilku wcześniejszych kradzieży i dewastacji urządzeń infrastruktury kolejowej.