Targi

Stadler dostarczy tramwaje nowej generacji do Darmstadt

HEAG mobilo, operator tramwajów miasta Darmstadt w Niemczech, wybrał firmę Stadler na dostawcę 14 tramwajów nowej generacji, z opcją do 30 dodatkowych pojazdów. Ogłoszone 6 stycznia 2020 r. zamówienie, opiewa na kwotę 62 milionów euro. Nowe tramwaje mają rozpocząć obsługę pasażerów w połowie 2022 r., a ich dostawa ma zakończyć się w październiku 2024 r. 

Niemiecki przewoźnik będzie pierwszym odbiorcą tramwajów nowego typu od Stadlera. Pięcioczłonowe, jednokierunkowe pojazdy zostały oznaczone numerem serii ST15.  Będą używane w całej sieci HEAG mobilo i mają zastąpić 10 tramwajów wysokopodłogowych serii ST12, które w momencie dostarczenia, skończą 30 lat. Kolejne 4 pojazdy wzbogacą tabor operatora. 

Długość niskopodłogowych tramwajów ma wynosić 43 metry, a pojemość przewidziana jest na 284 pasażerów, z czego 103 to miejsca siedzące. Tramwaje będą wyposażone w system rozpoznawania znaków drogowych – wspomagający motorniczego, nową konstrukcję wózka, która pozwala zoptymalizować wykorzystanie przestrzeni, poprawić komfort pasażerów i ułatwić konserwację oraz przyjazną środowisku klimatyzację, w której CO2 będzie stosowany jako czynnik chłodniczy, w celu zapewnienia lepszej wydajności środowiskowej niż konwencjonalne czynniki chłodnicze. Ponadto, zostaną w nich zastosowane czujniki deszczu i tempomat z awaryjnym systemem hamowania. Ulepszona strefa zgniotu to kolejny element, który ma zapewnić większe bezpieczeństwo pasażerów.

Nową funkcją jest tryb awaryjny. Dzięki niemu tramwaj może kontynuować jazdę bez zewnętrznego źródła zasilania na odcinku 50 metrów, w przypadku awarii trakcji. W ten sposób może np. zjechać ze skrzyżowania lub dojechać do przystanku i bezpiecznie wysadzić pasażerów.   

Michael Dirmeier, dyrektor zarządzający HEAG mobilo powiedział, że:

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z pomyślnego wyniku procesu przetargowego. Zakup 14 nowych pociągów ST15 to największa inwestycja w historii HEAG mobilo. Cieszymy się, że otrzymujemy jeden z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych modeli tramwajów dostępnych obecnie na rynku.

 

Nowa generacja niskopodłogowych tramwajów Stadler zapewnia bardzo wysoki stopień elastyczności i standaryzacji, z którego HEAG mobilo skorzystał jako pierwszy klient. Zamawiający w specyfikacji wskazał około 1600 indywidualnych wymagań dla nowych pojazdów, dotyczących parametrów zewnętrznych, wewnętrznych i technicznych. Szczególną wagę przyłożono do kryteriów społecznych i ekologicznych, takich jak niski poziom hałasu i energooszczędna konstrukcja.

Pojazdy niskopodłogowe zapewnią nieograniczony dostęp do wszystkich siedzeń z każdych drzwi.  Panoramiczne okna pozwolą pasażerom na wyraźny widok, a wysoki sufit da poczucie przestronności. Tramwaje mają spełniać oczekiwania wszystkich pasażerów poprzez odpowiednie miejsca zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i rodziców z dziećmi. 

Stylistyka zewnętrzna znacząco różni się od stosowanej w dotychczas eksploatowanych tramwajach. Nowy wygląd nawiązujący do żółtego żonkila koresponduje m.in. z wyglądem autobusów używanych przez operatora.  

Oficjalnie tramwaj nowej generacji Stadlera ma zostać zaprezentowany na wrześniowych targach InnoTrans 2020 w Berlinie.

Reklama