Targi

Stadler dostarczy tramwaje nowej generacji do Darmstadt

HEAG mobilo, operator tramwajów miasta Darmstadt w Niemczech, wybrał firmę Stadler na dostawcę 14 tramwajów nowej generacji, z opcją do 30 dodatkowych pojazdów. Ogłoszone 6 stycznia 2020 r. zamówienie, opiewa na kwotę 62 milionów euro. Nowe tramwaje mają rozpocząć obsługę pasażerów w połowie 2022 r., a ich dostawa ma zakończyć się w październiku 2024 r. 

Niemiecki przewoźnik będzie pierwszym odbiorcą tramwajów nowego typu od Stadlera. Pięcioczłonowe, jednokierunkowe pojazdy zostały oznaczone numerem serii ST15.  Będą używane w całej sieci HEAG mobilo i mają zastąpić 10 tramwajów wysokopodłogowych serii ST12, które w momencie dostarczenia, skończą 30 lat. Kolejne 4 pojazdy wzbogacą tabor operatora. 

Długość niskopodłogowych tramwajów ma wynosić 43 metry, a pojemość przewidziana jest na 284 pasażerów, z czego 103 to miejsca siedzące. tramwaje będą wyposażone w system rozpoznawania znaków drogowych – wspomagający motorniczego, nową konstrukcję wózka, która pozwala zoptymalizować wykorzystanie przestrzeni, poprawić komfort pasażerów i ułatwić konserwację oraz przyjazną środowisku klimatyzację, w której CO2 będzie stosowany jako czynnik chłodniczy, w celu zapewnienia lepszej wydajności środowiskowej niż konwencjonalne czynniki chłodnicze. Ponadto, zostaną w nich zastosowane czujniki deszczu i tempomat z awaryjnym systemem hamowania. Ulepszona strefa zgniotu to kolejny element, który ma zapewnić większe bezpieczeństwo pasażerów.