Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Starosta Toruński wnioskuje o nowe połączenie kolejowe w regionie

Czy Toruń z gminą Czernikowo połączy wkrótce szynobus? Z taką inicjatywą wyszedł Starosta Toruński Marek Olszewski. Jego zdaniem uruchomienie przejazdu na linii kolejowej nr 27 może znacząco poprawić komfort podróżowania między miastem a podmiejską gminą.

Fot. Starostwo Powiatowe Toruń
Fot. Starostwo Powiatowe Toruń

Spotkanie, dotyczące utworzenia w powiecie toruńskim nowego połączenia kolejowego, odbyło się w poniedziałek 17 stycznia. Udział w nim wzięli: Poseł na Sejm Jan Krzysztof Ardanowski, samorządowcy reprezentujący Województwo Kujawsko-Pomorskie, Powiat Toruński, Miasto Toruń oraz trzy gminy powiatu: Lubicz, Obrowo, Czernikowo, przedstawiciele spółek kolejowych, administracji rządowej i samorządowej.

Szybciej do pracy i szkoły

W trakcie spotkania rozmawiano o utworzeniu połączenia kolejowego w relacji Toruń Wschodni – Czernikowo. Zdaniem starosty, przywrócenie kursów na linii nr 27 pozwoli rozładować korki na drodze łączącej Miasto z gminą Czernikowo. Usprawni to także dotarcie do szkół, ośrodków zdrowia i sklepów wielu mieszkańcom podtoruńskiej miejscowości.

– Ten problem dotyczy nas wszystkich. Linia kolejowa nr 27 utrzymana jest w przyzwoitym stanie, co pozwala nam myśleć o niej jak o kolejce podmiejskiej. To bardzo dobry moment na rozpoczęcie rozmów, bo niektóre rozwiązania, jakie chcemy wprowadzić wymusza na nas ustawa o elektromobilności – za kilka lat samochody niespełniające norm nie będą mogły wjechać do centrów miast – podkreśla Marek Olszewski, Starosta Toruński.