global

Szkoccy naukowcy poprawią połączenie Wi-Fi w brytyjskich pociągach

Fot. Chris McKenna / CC

Zespół badawczy Uniwersytetu Heriot-Watt w Szkocji opracował nową antenę poprawiającą połączenia Wi-Fi w brytyjskich pociągach. Prototyp urządzenia przejdzie testy do końca roku.

Z ankiet badających jakość świadczonych usług, przeprowadzonych przez brytyjskiego przewoźnika, wynika, że dwie trzecie pasażerów pociągów nie ma możliwości połączenia się na pokładzie z Wi-Fi, pozostała jedna trzecia podróżnych ma problemy z nawiązaniem połączenia. Jak informują brytyjskie media, przyczyną tak słabej łączności jest zastosowanie superszybkiej technologii szerokopasmowego światłowodu, nie dostępnej obecnie na obszarach wiejskich.

Według Samuela Rotenberga, badacza ze szkockiego uniwersytetu, przy torach kolejowych jest zbyt mało anten zapewniających w pociągach internet, zaś rozszerzenie sieci naziemnej w celu poprawy dostępu do Wi-Fi na obszarach wiejskich jest kosztowne i zawodne w przypadku transportu.

Rozwiązaniem problemu jest antena płaska, wykorzystująca inną niż dotychczas technologię. Innowacja ta zapewni bezprzewodowe połączenie internetowe w pociągach przy pomocy satelity.

Rotenberg podkreśla korzyści płynące z używania tego rozwiązania.

– Z płynnego internetu skorzystają wszyscy pasażerowie, bez względu na ich liczbę – zaznacza badacz.

 

Do technologii tej odniósł się także prof. George Goussetis, członek ekipy badaczy.

– Zalety płynące z nowej technologii mogą przynieść korzyści także przewoźnikom kolejowym – mówił. – Może to wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w transporcie, zapewniając stały dostęp do informacji. Te przekazywane będą na pokład w czasie rzeczywistym.

Źródło: railtech.com

Dodaj komentarz