Raport z Polski Wydarzenia

Szlak Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej zostanie wpisany do rejestru zabytków

Szlak Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej zostanie wpisany do rejestru zabytków. Zabiega o to Towarzystwo WKP. – Cieszymy się przeogromnie, że nikt nie pomyśli już nawet o rozbiórce torowiska, chociażby na ścieżki rowerowe, drogi dojazdowe lub inne nieruchomości kosztem 125 letniego szlaku kolejowego – piszą członkowie TWKP.

Fot. WKP

Jak informuje w oficjalnym piśmie Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, do rejestru zabytków nieruchomych województwa wielkopolskiego wpisany ma zostać szlak kolejowy:

  • Od stacji Łobżenica do stacji Białośliwie
  • Od przystanku Czajcze (gm. Wysoka) do stacji Wysoka
  • Od przystanku Nieżychowo Zakłady Przemysłowe (gm. Białośliwie) do mostu na rzece Lobżonka k.. przystanku Polinowo (gm. Wyżysk) z mostem włącznie wchodzących w skład WKP na terenie powiatu pilskiego.

Wąskotorowa sieć kolejowa Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej o rozstawie szyn 600 mm powstawała od 1893 r. Dziś kursuje w okolicach Wyrzyska i Białośliwia.

O WKP

Budowę wąskotorowej sieci kolejowej w okolicach Wyrzyska i Białośliwia zlecili okoliczni właściciele ziemscy w 1893 roku. Tę nowinkę techniczną zobaczyli cztery lata wcześniej na Światowej Wystawie Techniki w Paryżu. Torowiska dla kolei o rozstawie szyn zaledwie 600 mm można było budować w niemal każdym terenie. Polscy ziemianie założyli spółkę o nazwie Wyrzyskie Kolejki Powiatowe (wtedy okoliczne miasta zajmowały teren powiatu wyrzyskiego). To tłumaczy, dlaczego kolej ma w nazwie „wyrzyska”.

Czytaj dalej >