global Tabor

Szwajcaria zamówiła do 510 nowych pojazdów FLIRT od Stadlera

Firma Stadler podpisała ze Szwajcarskimi Kolejami Federalnymi, czyli SBB, a także z RegionAlps i Thurbo umowę ramową na dostarczenie nowoczesnych zespołów trakcyjnych typu FLIRT. Zgodnie z zawartymi w niej założeniami producent dostarczy do 510 tego rodzaju pojazdów szynowych. Inwestor podzieli realizację umowy na etapy. W pierwszym do szwajcarskich kolei trafi ponad 280 zespołów. Ich wartość określana jest na aż dwa miliardy franków szwajcarskich.

Fot. Stadler
Fot. Stadler

Umowa z perturbacjami

Kontrakt na wyprodukowanie FLIRTÓW dla SBB firma Stadler podpisała już w październiku zeszłego roku. Jednak, na skutek zażalenia złożonego przez inną firmę uczestniczącą w przetargu, Federalny Sąd Administracyjny w Szwajcarii musiał rozpatrzyć skargę. Ta została ostatecznie odrzucona i tym sposobem Stadler otrzymał wytyczne związane z dostarczeniem w pierwszej turze:

  • 155 czterowagonowych zespołów FLIRT dla Szwajcarskich Kolei Federalnych,
  • 24 czterowagonowych FLIRTÓW dla RegionAlps,
  • 19 czterowagonowych zespołów dla Thurbo,
  • 88 trzywagonowych FLIRTÓW dla Thurbo.

Szwajcaria wprowadzi pierwsze nowe pojazdy do swojego taboru już w 2026 roku. Do 2034 roku powinien zakończyć się pierwszy etap dostaw.

Dlaczego FLIRT?

Pojazdy typu FLIRT można określić flagowymi produktami firmy Stadler. Komfortowe wykończenie i liczne udogodnienia sprawiają, że pojazdy cieszą się bardzo dobrą opinią. Warto zatem pokrótce przedstawić najważniejsze cechy konstrukcji wprowadzonej przez markę Stadler.