global Wydarzenia

Szwedzkie Koleje inwestują w pociągi dużych prędkości

Szwedzki operator kolejowy (SJ Aktion Bolaget) podjął decyzję o zakupie 25 nowych pociągów dużych prędkości. Ma to związek z dążeniem Szwecji do zapewnienia pasażerom jeszcze wyższego komfortu podróżowania, które będzie w dodatku przyjazne środowisku.

Jakie są wyniki przetargu?

Operator SJ wyłonił w ramach postępowania przetargowego firmę Bombardier Transportation Sweden AB, przynależącą od 2021 roku do grupy Alstom. Zgodnie z zawartą umową przedsiębiorstwo ma dostarczyć przynajmniej 25 pociągów, których wartość szacowana jest na około siedem miliardów koron szwedzkich.

Zakup ten jest częścią większej inwestycji, związanej z modernizacją oraz wymianą składów obsługiwanych przez przewoźnika. Pociągi mają przy tym spełniać najwyższe wymagania technologiczne. Takie rozwiązanie pozwoli zwiększyć prędkość podróżowania aż do 250 km/h.

Duży nacisk został położony także na odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni w pojazdach KDP. Ma się w nich znaleźć wydzielone miejsce do przewozu rowerów oraz bagażu. Wagony, zbudowane w konstrukcji dźwiękochłonnej, mają natomiast zapewniać podróżnym wysoki komfort i wygodę. Co więcej, pociągi powinny również zostać przystosowane do zasilania bateryjnego, co ograniczy ryzyko przestojów w przypadku przerw w dostawach energii elektrycznej.

Jak wykorzystywane będą pociągi dużych prędkości?

Dzięki podniesieniu prędkości podróżowania nowe pociągi w Szwecji zostaną wykorzystane do obsługi tras dalekobieżnych, by usprawnić ruch kolejowy pomiędzy znaczącymi miastami kraju. SJ zapowiada także skierowanie części składów na linie transgraniczne prowadzące do Danii i Norwegii. Nowe pociągi dużych prędkości mogą wyjechać na tory już w 2026 roku.

Dodaj komentarz