global Inwestycje Wydarzenia

Szybka kolej połączy Budapeszt z Warszawą?

Do połowy roku 2021 gotowe ma być studium wykonalności dla szybkiej kolei łączącej Budapeszt z Warszawą. O inwestycji napisał dziennik „Magyar Hirlap”, powołując się na Ministerstwo Innowacji i Technologii.

Jak przekazało MIiT, studium wykonalności (z technologicznego punktu widzenia) dotyczyć będzie odcinka leżącego na terenie Węgier. W kwestiach gospodarczych i przepływie pasażerów obejmie pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej.

Węgierski rząd na przygotowanie dokumentu przeznaczył 4,2 mln euro. To, czy inwestycja będzie miała szansę powstać, dowiemy się latem 2021 r.

Na Węgrzech odcinek szybkiej kolei przebiegać będzie z Budapesztu przez Mor i Gyoer. O tym jak dalej wieść będzie trasa, zależeć będzie od rządu Słowacji. W planach jest teren Dunajskiej Stredy lub Rajki. W kolejnej części poprowadzona zostanie przez Bratysławę, Brno, Ostrawę oraz Katowice.

Zgodnie z założeniami, na węgierskim odcinku pociągi osiągną prędkość do 350 km/h, między Bratysławem a Brnem – 200 km/h. Podróż do Warszawy skróci się o 6,5 godziny z obecnych 12 do 5,5 godz.

źródło: Magyar Hirlap, forsal.pl

Dodaj komentarz