Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Tak powstaje wiadukt w Skierniewicach [ZDJĘCIA]

Dzięki wspólnej inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz miasta Skierniewice poprawi się bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym na linii Warszawa – Katowice. Powstanie bezkolizyjnego skrzyżowania usprawni system komunikacyjny w całym regionie.

Fot. Piotr Szeląg / PKP PLK
Fot. Piotr Szeląg / PKP PLK

Inwestycja dofinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko szacowana jest na 37 mln zł. Wykonawca wiaduktu w ciągu ul. Piłsudskiego/Zwierzynieckiej wybudował już główny element konstrukcji tj. płytę wiaduktu. Wcześniej na podporach zamontowano przęsła i belki. Obecnie prowadzone są prace związane z montażem odwodnienia i izolacją płyty wiaduktu. Ponadto, rozpoczęła się budowa schodów do chodnika na wiadukcie. Kolejno przeprowadzone zostanie zbrojenie i betonowanie konstrukcji. Są już także gotowe dwa nasypy, na których będą dojazdy do wiaduktu. Wykonano również przebudowę instalacji m.in. wodociągowych, gazowych, energetycznych. Postępuje montaż ekranów akustycznych oraz budową nawierzchni dróg. Prace nie wpływają na ruch pociągów.

Prace budowlane

Zadaniem wykonawcy jest budowa wiaduktu drogowego nad dwoma torami ważnej linii Warszawa ZachodniaKatowice oraz jednotorową łącznicą między linią Warszawa ZachodniaKatowice i linią Skierniewice – Łowicz. Nowy obiekt zastąpi przejazd kolejowo-drogowy na ul. Piłsudskiego/Zwierzynieckiej. Sześcioprzęsłowy wiadukt nad torami o długości ok. 145 m będzie miał chodniki i ścieżkę rowerową.

Inwestycja korzystnie zmieni system komunikacji w mieście. Będzie nowy układ drogowy, w tym dwa ronda. Przewidziano nowe oświetlenie, ekrany akustyczne, zatoki dla autobusów. Wzdłuż torów będą drogi serwisowe. Nowe rozwiązania wpłyną pozytywnie na bezpieczeństwo uczestników ruchu.

Wartość inwestycji to 37,1 mln zł.  Kwotę w 34,49 mln zł przekazuje miasto. Połowa będzie pochodzić z subwencji przyznanej przez Ministerstwo Infrastruktury. PLK dołożą ok. 2,62 mln zł. Planowane zakończenie prac to grudzień 2022 r.

Poprawa bezpieczeństwa

Budowa wiaduktu drogowego nad torami w Skierniewicach wpisuje się w realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. projekt poprawy bezpieczeństwa. Celem jest zastępowanie przejazdów kolejowo-drogowych skrzyżowaniami bezkolizyjnymi. PLK realizują program we współpracy
z jednostkami samorządu terytorialnego i zarządcami dróg. W województwie łódzkim w ramach projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” powstanie wiadukt kolejowy w Gałkowie. Do programu zakwalifikowała się jeszcze budowa wiaduktu kolejowego w Andrespolu.

W całym kraju w ramach projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” o wartości 312,5 mln zł planowana jest budowa 25 obiektów, w tym 12 wiaduktów kolejowych, 10 wiaduktów drogowych, 2 przejścia dla pieszych pod torami i 1 wiadukt pieszo-rowerowy.

Bezpieczne skrzyżowania zrealizowano już w ramach Krajowego Programu Kolejowego na modernizowanych liniach m.in.: PoznańWarszawa, KrakówRzeszów, WarszawaBiałystok i WarszawaLublin. Inwestycje są współfinansowane ze środków budżetowych oraz w ramach projektów unijnych.

Dodaj komentarz