Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Tarcza TBM układa pierścienie dwutorowego tunelu w stronę Łodzi Fabrycznej [ZDJĘCIA]

Trwa budowa podziemnych połączeń kolejowych między stacjami Łódź Fabryczna a Łódź Żabieniec i Łódź Kaliska. Aktualnie duża maszyna drążąca (Katarzyna) układa pierścienie dwutorowego tunelu w stronę Łodzi Fabrycznej.

Fot. Mirosław Siemieniec / PKP PLK

Maszyna TBM o średnicy 13 m rozpoczęła układanie pierścieni w okolicy ul. Stolarskiej/Odolanowskiej w stronę Łodzi Fabrycznej. Mechaniczny kret, przystosowany do pracy w trudnym łódzkim terenie, przeszedł już soczewkę wodną i wykonał ponad 20 m tunelu. Na czole pracuje kilkadziesiąt narzędzi skrawających i zgarniających grunt. Materiał ślimakiem trafia na taśmociąg i wyjeżdża na zewnątrz. Puste miejsce zastępowane jest obudową. Kołyskowate dziesięciotonowe elementy – tubingi tworzą pierścienie tunelu. Na jeden pierścień składa się osiem tubingów. Do tunelu tubingi opuszcza specjalny dźwig.

Pracę TBM zapewnia elastyczne połączenie głowicy z segmentami maszyny pozostającymi jeszcze na powierzchni. Wężami i kablami dostarczane jest na dół powietrze oraz niezbędne do drążenia i budowy materiały m.in. woda, polimery, bentonit. Są kable elektryczne, potrzebne do łączy informatycznych oraz energetyczne. Wraz z postępem prac, kolejne segmenty tzw. bramownice (gantry) będą opuszczane do szybu i łączone z wprowadzonymi wcześniej.

Bezpieczeństwo jest priorytetem

Dla utrzymania dokładnego przebiegu tunelu na trasie są urządzenia monitorujące i kontrolujące najważniejsze parametry m.in.: kierunek przesuwu tarczy i osiadanie gruntu. Technologia TBM minimalizuje ryzyka związane z pracami prowadzonymi w sąsiedztwie gęstej zabudowy miejskiej. Specjalna konstrukcja zapobiega np. osiadaniu terenu, budynków, osuwaniu się ziemi i drganiom. Ogranicza także ingerencję w tkankę miejską i minimalizuje kolizje z miejską infrastrukturą (sieci energetyczne, ciepłownicze, gazowe, wodne itp.).