global Wydarzenia

Tornado zniszczyło tory. Czesi sprzątają po wielkiej nawałnicy

Czesi sprzątają skutki tornada, silnych wiatrów i burz, które w ubiegłym tygodniu nawiedziły region południowomorawski.

Najbardziej dotkniętych burzami zostało siedem wsi na południu Moraw: Łużyce w regionie Hodonín, Moravská Nová Ves, Hrušky, Hodonín, Tvrdonice oraz Mikulčice.

Łamiące się drzewa, przewracane ekrany dźwiękoszczelne oraz przemieszczający się wraz z wiatrem piasek i gruz całkowicie wstrzymał ruch kolejowy między miejscowościami.

W niedzielę trasy między Břeclavem i Hodonínem były całkowicie nieprzejezdne, najbardziej uszkodzony został odcinek Moravská Nová Ves – Lužice. Między Brzecławem a Hodoninem wprowadzona została autobusowa komunikacja zastępcza.

Uszkodzona całkowicie jest linia trakcyjna, urządzenia zabezpieczające tory oraz dworcowa infrastruktura m.in. w miejscowości Hrušky i Lužice. Burza zniszczyła także ekrany dźwiękoszczelne i przywiała na tory znaczną ilość gruzu i piasku.

Aktualnie działa międzynarodowy korytarz transportowy w kierunku Słowacji i Austrii. Eksploatacja pociągów z Brzecławia do Ostrawy i dalej do Polski jest ograniczona.

Zarząd Kolei wciąż pracuje także nad naprawą uszkodzonej nawierzchni kolejowej we wspomnianym korytarzu. Rozmiar zniszczeń udało się oszacować dopiero po odgruzowaniu części torów.

W poniedziałek przy torach pracowały specjalne maszyny, korygujące bieg szyn. We wtorek prawdopodobnie wznowione zostaną kursy na jednym torze dla lokomotyw spalinowych.