global Wydarzenia

Tornado zniszczyło tory. Czesi sprzątają po wielkiej nawałnicy

Czesi sprzątają skutki tornada, silnych wiatrów i burz, które w ubiegłym tygodniu nawiedziły region południowomorawski.

Najbardziej dotkniętych burzami zostało siedem wsi na południu Moraw: Łużyce w regionie Hodonín, Moravská Nová Ves, Hrušky, Hodonín, Tvrdonice oraz Mikulčice.

Łamiące się drzewa, przewracane ekrany dźwiękoszczelne oraz przemieszczający się wraz z wiatrem piasek i gruz całkowicie wstrzymał ruch kolejowy między miejscowościami.

W niedzielę trasy między Břeclavem i Hodonínem były całkowicie nieprzejezdne, najbardziej uszkodzony został odcinek Moravská Nová Ves – Lužice. Między Brzecławem a Hodoninem wprowadzona została autobusowa komunikacja zastępcza.

Uszkodzona całkowicie jest linia trakcyjna, urządzenia zabezpieczające tory oraz dworcowa infrastruktura m.in. w miejscowości Hrušky i Lužice. Burza zniszczyła także ekrany dźwiękoszczelne i przywiała na tory znaczną ilość gruzu i piasku.

Aktualnie działa międzynarodowy korytarz transportowy w kierunku Słowacji i Austrii. Eksploatacja pociągów z Brzecławia do Ostrawy i dalej do Polski jest ograniczona.

Zarząd Kolei wciąż pracuje także nad naprawą uszkodzonej nawierzchni kolejowej we wspomnianym korytarzu. Rozmiar zniszczeń udało się oszacować dopiero po odgruzowaniu części torów.

W poniedziałek przy torach pracowały specjalne maszyny, korygujące bieg szyn. We wtorek prawdopodobnie wznowione zostaną kursy na jednym torze dla lokomotyw spalinowych.

Naprawa zniszczonych przepraw powinna być zakończona do środy.

Przywrócenie pełnej sprawności elektrycznej to kwestia tygodni.

Dodaj komentarz