Tramwaje

“Tramwaj ma pierwszeństwo”. Nowe znaki ostrzegawcze w Toruniu

Dodatkowe znaki ostrzegawcze dla pieszych pojawiły się przed przejściami przez torowiska tramwajowe w Toruniu. W ostatnich dniach trwało ich malowanie.

Toruń stawia na bezpieczeństwo pieszych. Na chodnikach, przy liniach tramwajowych, pojawiło się nowe oznakowanie.
Toruń stawia na bezpieczeństwo pieszych. Na chodnikach, przy liniach tramwajowych, pojawiło się nowe oznakowanie – “Uwaga! Tramwaj ma pierwszeństwo”

– Pragniemy zwrócić uwagę pieszych, aby nie egzekwowali swojego pierwszeństwa przed pojazdami za wszelką cenę, aby nie wchodzili na przejście gdy zbliża się tramwaj – mówi Wojciech Olszewski z Oddziału Tramwajowego Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu, wieloletni instruktor jazdy w tutejszym Ośrodku Szkolenia Kierowców i Motorniczych. –  Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy od nas wszystkich.

 

Tramwaj wraz z pasażerami waży ok. 50 ton. Aby się zatrzymać, potrzebuje kilkudziesięciu metrów. Jego droga hamowania jest kilkakrotnie dłuższa niż droga hamowania auta osobowego. Motorniczy, widząc pieszego wchodzącego na przejście bezpośrednio przed nadjeżdżającym tramwajem, niewiele może już zrobić. Stąd apel o ostrożność.  Pamiętajmy, ze tramwaj, który wydaje się być daleko, może po prostu nie zdążyć się zatrzymać.

Co ważne pieszy wchodzący na przejście także musi zachować szczególną ostrożność, a zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym zabrania się mu wchodzenia na przejście dla pieszych bezpośrednio przed jadący pojazd.

Dodaj komentarz