Pasażer Raport z Polski Tramwaje

Tramwaje, autobusy, metro czy pociąg? Co najczęściej wybierają warszawiacy?

Mieszkańcy Warszawy chętnie wybierają komunikację publiczną – wskazują na to najnowsze statystyki za rok 2023, zaprezentowane przez warszawski Magistrat. Pojazdami Warszawskiego Transportu Publicznego, warszawskiej SKM, Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej w minionych 12 miesiącach podróżowało prawie 956 mln osób – 11 proc. więcej niż w roku 2022.

Warszawiacy wybierają komunikację publiczną. Czym jeżdżą najchętniej? (fot. S. Pulcyn/UM Warszawa)
Warszawiacy wybierają komunikację publiczną. Czym jeżdżą najchętniej? (fot. S. Pulcyn/UM Warszawa)

Warszawiacy wybierają transport zbiorowy – wynika z najnowszych danych, przedstawionych przez Urząd Miasta Warszawy. Autobusami, tramwajami, metrem oraz pociągami SKM, KM i WKD wykonano 955 796 344 przejazdów.

Do korzystania z pojazdów komunikacji miejskiej zachęcają warszawiaków inwestycje w niskopodłogowy tabor, zeroemisyjne autobusy i nowe pociągi – wylicza prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

– Cały czas rozwijamy również siatkę połączeń komunikacyjnych w samym mieście oraz aglomeracji budując nowe linie tramwajowe i metra. Nieprzypadkowo wydatki na transport publiczny to druga – po edukacji – pozycja w budżecie miejskim, ale dzięki tym nakładom warszawianki i warszawiacy mogą wygodniej i bezpieczniej podróżować – dodaje prezydent Warszawy.

 

Autobusy najpopularniejsze, ale…

Największą popularnością cieszą się warszawskie autobusy. Na ich pokład w 2023 r. wsiadło nieco ponad 452,2 mln osób, co daje wzrost o 12 proc. w porównaniu do roku 2022.

Na drugim miejscu znalazły się tramwaje z liczbą 248,9 mln przewiezionych pasażerów (wzrost o 1 proc. w stosunku do 2022 r.).

Podium zamyka metro, do którego w roku 2023 wsiadło 199 974 995 osób i to właśnie metro zanotowało największy wzrost liczby pasażerów w stosunku do 2022 roku, bo aż o 24 proc. To blisko 40 mln przewiezionych pasażerów więcej.

Ile osób skorzystało z pociągów?

Pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej przewiozły w 2023 r. prawie 15,2 mln pasażerów, odnotowując spadek o 15 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Na mniejszej liczbie podróżnych obiły się prace remontowo-modernizacyjne.

ramach oferty Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD, odnotowano 39 535 468 podróży pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej – wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym o 14 proc.

Autobusy z logo WTP przejechały w zeszłym roku ponad 117 mln wozokilometrów; tramwaje ponad 50 mln wozokilometrów; warszawskie pociągi czyli metro prawie 50 mln, a SKM ponad 18 mln wozokilometrów.

Dodaj komentarz