global Wydarzenia

Transnet walczy z plagą kradzieży elementów infrastruktury kolejowej

Wycinają, tną na kawałki i wywożą ciężarówkami – południowoafrykańska firma Transnet walczy z problemem kradzieży elementów infrastruktury kolejowej. Jak podaje w komunikacie, od kwietnia 2019 r. do stycznia 2020 r. z terenów kolejowych skradziono 354 km miedzianego kabla.

Kradzieże powodują nie tylko straty finansowe. Przede wszystkim wprowadzają duże utrudnienia w kursowaniu pociągów. Jak informuje Transnet, w wyniku kradzieży, od kwietnia 2019 r. do stycznia 2020 r. odwołano średnio 21 pociągów dziennie.

Pod koniec lutego 2021 r. udało się zatrzymać członków zorganizowanej grupy przestępczej, specjalizującej się w kradzieżach elementów infrastruktury kolejowej.

W skład grupy wchodziło 4 pracowników firmy remontowej. Dwóch złapano na gorącym uczynku – na skup przyjechali ciężarówką wypełnioną miedzianymi kablami.

Jak wynika ze statystyk Transnet, w roku 2020 odnotowano ponad 5 tys. incydentów dot. łamania prawa na terenie kolejowym. To m.in. kradzieże kabli, akty wandalizmu czy uszkodzenie sprzętu kolejowego.

Transnet to jedna z największych firm kolejowych w Afryce, obsługująca sieć o łącznej długości 31 tysięcy kilometrów.

Dodaj komentarz