Inwestycje

Trasa kolejowa połączy Tychy z Oświęcimiem. PKP PLK podpisały umowę na dokumentację inwestycji

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na dokumentację budowy trasy kolejowej łączącej Tychy z Oświęcimiem.

Fot. Katarzyna Głowacka

PKP PLK usprawniają ruch kolejowy w województwie śląskim. W pobliżu kopalni KWK Piast w Bieruniu powstanie przystanek o roboczej nazwie „Bieruń Kopalnia”, nieopodal stanie przystanek „Bieruń Łysina”, zaś w pobliżu fabryki FCA w Tychach – „Tychy Potok”.

Przystanki będą dostosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Zwiększy się komfort podróżowania, dzięki uruchomieniu nieczynnych przystanków: Bieruń Mleczarnia i Tychy Urbanowice. Stacja Tychy Miasto zostanie połączona z przystankiem Tychy Lodowisko, który zyska dodatkowy peron.

PLK planują wygodniejsze korzystanie z przebudowanych stacji Orzesze Jaśkowice, Łaziska Średnie i Nowy Bieruń oraz z przystanków Orzesze Miasto, Orzesze Zawiść, Łaziska Kopanina, Wyry i Bieruń Stary. W ramach modernizacji podwyższone zostaną perony. Te zyskają także nowe wiaty, ławki, oświetlenie, nagłośnienie oraz czytelne oznakowania, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy.

W ramach podpisanej umowy na dokumentację, zostanie utworzone połączenie Tychy – Bieruń Stary – KWK Piast – Nowy Bieruń – Oświęcim. Dzięki temu Tychy i Oświęcim zyskają bezpośrednie połączenie kolejowe. Pociągi ze stacji początkowej do końcowej dojadą w ok. 30 minut.