global Inwestycje Wydarzenia

Trwają prace nad linia kolejową w Ghanie

Rząd w Ghanie planuje otwarcie linii kolejowej Tema – Mpakadan w grudniu bieżącego roku.

Pociąg przy peronie w Akrze - stolicy Ghany
Pociąg przy peronie w Akrze – stolicy Ghany

Szacuje się, że blisko 100 kilometrowa trasa między Tema i Mpakadan zostanie otwarta w grudniu, powiedział dziennikarzom minister rozwoju kolei John-Peter Amewu po inspekcji mostu kolejowego Volta, który stanowi część projektu. Most o długości 300 m łączy Senchi i Old Akrade przez rzekę Volta.

Budowa linii, która biegnie na północ od obrzeży stolicy Akry, jest częścią rządowej strategii rozwoju krajowego sektora. Ghana zamierza bowiem zbudować ponad 4500 km linii w całym kraju. Linia Tema – Mpakadan jest częścią pierwszego etapu 1000-kilometrowego projektu połączenia kolejowego Ghana-Burkina Faso. Połączyć ma ono port Tema w Ghanie z Wagadugu, stolicą Burkina Faso.

Nowa linia kolejowa, której budowa rozpoczęła się w lipcu 2018 r., miała zostać ukończona w zeszłym roku. Inwestycję opóźniła jednak pandemia Covid-19.

Linia będzie składać się z sześciu stacji pasażerskich, a także terminalu towarowego w pobliżu portu Tema. Ma on ułatwić ruch towarowy do i z północy Ghany. Środki na budowę projektu wyłoży Export-Import Bank of India, który zobowiązał się do sfinansowania i budowy linii. Koszt inwestycji to 447 mln USD.

Parlament Ghany zatwierdził budżet w wysokości 230 mln USD na zakup taboru dla nowej linii kolejowej.

Dodaj komentarz