Raport z Polski Wydarzenia

Trzy lata z #ŻółtaNaklejkaPLK. Ponad 1300 razy zapobiegła tragediom na przejazdach

Dla bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych i przejść dla pieszych żółtymi naklejkami. Narzędzie te zwiększa bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i na drogach. Mówią o tym statystyki.

Od 3 lat, tj. od 2018 roku było ponad 13 tys. zgłoszeń z numeru 112, dotyczących potencjalnych zagrożeń na przejazdach i terenach kolejowych. W ponad 1300 przypadkach wstrzymany lub ograniczony był ruch pociągów po telefonie z podaniem numeru przejazdu, na którym było zagrożenie życia, możliwość tragedii, strat i problemów komunikacyjnych. W ponad 400 przypadkach wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej i wezwano pomoc. Przy ponad 900 zgłoszeniach ograniczono prędkość jazdy pociągów, by zapewnić bezpieczeństwo pasażerów i korzystających z przejazdów.

Podstawowe błędy prowadzące do tragedii na przejazdach to:
ignorowania znaku STOP, przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami, omijanie półrogatek slalomem, blokowanie przejazdu przez wjeżdżanie na tory bez możliwości zjazdu, niewłaściwe zachowanie, gdy auto zostanie unieruchomione na torach. Co roku na przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi do ok. 200 wypadków i kolizji. W ich wyniku traci życie nawet kilkadziesiąt osób. Każde tego typu zdarzenie, obok podstawowego wymiaru jakim jest tragedia poszkodowanych i ich rodzin, przynosi straty materialne i angażowanie służb ratunkowych.