Inwestycje Raport z Polski

Tunel zastąpi przejazd kolejowy w Sulejówku

W Sulejówku powstanie bezkolizyjne skrzyżowanie pod torami kolejowymi. Zastąpi ono przejazd drogowo-kolejowy w al. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wykonawca zrealizuje prace do III kwartału 2023 r.

Przejazd kolejowo-drogowy w Sulejówku (fot. Anna Szczygieł / PKP PLK)
Przejazd kolejowo-drogowy w Sulejówku (fot. Anna Szczygieł / PKP PLK)

PKP Polskie Linie Kolejowe zrealizują inwestycję na drodze wojewódzkiej nr 638. Tunel, który powstanie pod linią kolejową, zwiększy bezpieczeństwo na linii Warszawa – Terespol. Usprawni także ruch drogowy w mieście. Kierowcy bowiem nie będą musieli czekać przed zamkniętymi rogatkami.

W ramach inwestycji powstanie nowa droga, po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Powstanie zarówno chodnik, jak i ścieżka rowerowa. Dojście do tunelu pieszym zapewnią schody. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się przewidziano zaś windę.

Przebieg prac budowlanych

Wykonawca rozpoczyna prace budowalne 16 sierpnia. W pierwszej kolejności wykonawca przygotuje teren budowy, a także usunie kolizje z podziemną infrastrukturą. Dalej zostanie przygotowany wykop pod torami. Zaplanowane roboty zostały uzgodnione w rozkładzie jazdy. Utrzymany będzie ruch pociągów pasażerskich i towarowych na obu torach.

Prace wiążą się z zamknięciem przejazdu kolejowo-drogowego al. Marszałka Józefa Piłsudskiego dla ruchu samochodów, a także pieszych. Zakres robót wymaga wprowadzenia tymczasowej zmiany organizacji ruchu, którą wykonawca uzgodnił z zarządcami dróg. PKP PLK zaleca objazdy sąsiednimi przejazdami w Wesołej i Sulejówku.

Koszty inwestycji

Inwestycja w Sulejówku o wartości ok. 60 mln zł netto realizowana jest w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap II – część wiaduktowa”. Prace zaplanowano do III kwartału 2023 r.

Zadanie wykonują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z Województwem Mazowieckim, a także Miastem Sulejówek. PKP Polskie Linie Kolejowe zapewniają ok. 31 mln zł netto wartości inwestycji. Część Spółki jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dodaj komentarz