Targi Tramwaje

Turecki tramwaj Bozankaya na InnoTrans w Berlinie

Na targach kolejowych InnoTrans w Niemczech pojawili się m.in. przedstawiciele tureckiego producenta taboru firma Bozankaya. Zaprezentowany pojazd szynowy przeznaczono na rynek rumuński.

Bozankaya to pierwszy eksporter pojazdów szynowych w Turcji. Zakład w Sincan pod Ankarą zbuduje 16 pojazdów dla rumuńskiego miasta Timișoara. Oferta obejmuje również opcję dodatkową na kolejne 23 sztuki. Tramwaje są przystosowane do zasilania 600 V DC, a ich maksymalna prędkość wynosi 80 km/h.

Tramwaje będą miały długość prawie 30 metrów, z pięcioma modułami, mogącymi pomieścić 200 pasażerów. Niskopodłogowe pojazdy, zapewnią podróżnym dużą wygodę wsiadania i wsiadania. W środku przewidziano jedną strefę na wózki oraz cztery podwójne drzwi. Ponadto nowe tramwaje Timișoara będą miały zasięg ponad 70 kilometrów na zasilaniu bateryjnym. Dzięki temu nie zatrzymają się one nagle w chwili awarii linii energetycznych. Dzięki nowym rozwiązaniom Timișoara będzie w stanie usunąć linie nośne w przejściu z regionów historycznych i zapewnić nieprzerwany naziemny transport kolejowy bez naruszania środowiska.

Pierwszy tramwaj trafił do Rumunii w czerwcu 2021 roku, a w grudniu nastąpiło jego odebranie. Do użytku trafił w połowie bieżącego roku.

Dzięki projektowi Bozankaya zapewni 33 mln euro napływu walut obcych do Turcji. Przy wykorzystaniu 23 dodatkowych opcji w kontrakcie, łączny eksport przekroczy 80 mln euro. Bozankaya, dumna z rozszerzenia swojej międzynarodowej obecności poprzez wejście na nowy rynek, wyróżnia się jako innowacyjny i przyjazny dla środowiska producent systemów transportowych. Aktualnie firma Bozankaya, opracowuje pierwsze tureckie pociągi metra. Wcześniej wygrała przetarg na metro w Bangkoku z konsorcjum, które założyła wraz z Siemens Mobility.

Dodaj komentarz