Pasażer Wydarzenia

UE rozda tysiące darmowych biletów kolejowych

Marzysz o podróżowaniu koleją po całej Europie? A gdybyś mógł to robić nie ponosząc żadnych kosztów przejazdów? Taką szansę daje program „DiscoverEU”. W 2022 r. bilety otrzyma 60 tys. osób!

W ramach programu osoby, które w 2021 r. ukończą 18. rok życia będą mogły bezpłatnie podróżować z biletem Interrail. Celem programu jest integracja europejskiej młodzieży.

Twórcy projektu mają też niespodziankę dla tych, którzy 18-te urodziny obchodzili w czasie pandemii. Liczba biletów (60 tys.) obejmuje także nastolatków urodzonych w 2002 r.

Oficjalna inauguracja programu odbyć się ma w październiku. Wybrani uczestnicy projektu podróżować będą mogli przez 30 dni – od marca 2022 r. do marca 2023 r.

Z uwagi na pandemię, każdy właściciel bezpłatnego biletu otrzyma możliwość dokonywania elastycznych rezerwacji przejazdu oraz ubezpieczenie na wypadek wprowadzenia restrykcji przejazdowych.

Od przyszłego roku projekt „DiscoverEU” finansowany będzie w ramach programu Erasmus+. Co to oznacza? To ukłon w stronę osób mieszkających poza granicami Unii Europejskiej, ale studiujących w ramach Erasmusa na jej terenie.

UE zachęci szczęśliwych posiadaczy biletów do odwiedzania wielu ciekawych miejsc Europy – nie tylko tych najpopularniejszych. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę na piękno wielu niedocenionych miast, miasteczek i zabytków.

Jak aplikować do programu „DiscoverEU”?

Kandydaci, chcący otrzymać bilet, będą musieli odpowiedzieć na 6 pytań quizowych dot. historii oraz kultury Europy. Te później zweryfikują przedstawiciele Komisji Europejskiej, to oni także wybiorą zwycięzców.

Karnety uprawniają do podróżowania koleją, a w przypadku uczestnika mieszkającego na wyspach lub w odległych obszarach kraju, także promem czy samolotem.

Projekt ma zachęcić młodzież do podróżowania i wybierania kolei, jako głównego środka transportu.

Więcej informacji na: europa.eu/youth/discovereu_en

W 2019 r. do projektu „DiscoverEU” zgłosiło się 75 tys. osób z całej Europy.

Źródło: euractiv.com

Dodaj komentarz