Konflikt w Ukrainie Wydarzenia

UIC apeluje o wsparcie Kolei Ukraińskich

Krzysztof Mamiński, przewodniczący Międzynarodowego Związku Kolei (UIC) i François Davenne, dyrektor generalny UIC apelują o materialne wsparcie Kolei Ukraińskich.

Krzysztof Mamiński, przewodniczący Międzynarodowego Związku Kolei (UIC).
Krzysztof Mamiński, przewodniczący Międzynarodowego Związku Kolei (UIC).

Już ponad dwa tygodnie trwa wojna w Ukrainie. Przez ten czas Koleje Ukraińskie działają w niezmiernie trudnych warunkach wojennych. Przewoźnik ewakuuje, we współpracy m.in. ze spółkami Grupy PKP, uchodźców z zagrożonych terenów. W tym okresie Koleje Ukraińskie poniosły wiele strat, szczególnie w zakresie infrastruktury kolejowej i taboru. Zewnętrzna pomoc i wsparcie są niezbędne dla odbudowy zniszczeń i sprawnego funkcjonowania Kolei Ukraińskich. Jest to również kluczowe dla funkcjonowania korytarzy humanitarnych i ratowania życia ludzkiego. W dłuższej perspektywie zaś istotne dla odbudowy potencjału Kolei Ukraińskich po zakończeniu działań wojennych.

Dlatego kierując się wartościami solidarności i jedności środowiska kolejowego, które są podstawą działania Międzynarodowego Związku Kolei, Krzysztof Mamiński zainicjował i wspólnie z dyrektorem generalnym UIC wystosował list do wszystkich aktywnych członków organizacji z prośbą o pilne materialne wsparcie Kolei Ukraińskich. Jednocześnie szefowie UIC przypomnieli, że stowarzyszenie wyraża pełną solidarność z Kolejami Ukraińskimi. Deklaruje kontynuację wsparcia w tych trudnych dla Ukrainy chwilach.