Raport z Polski Wydarzenia

Układali na torach kamienie i czekali na pociąg. Nastolatkowie zostali zatrzymani przez SOK

To kolejny raz, kiedy niebezpieczna zabawa nastolatków na torach mogła doprowadzić do tragedii. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Zawiercia zatrzymali dwóch chłopców, którzy układali na torach przeszkody z kamieni.

Do zdarzenia doszło 26 czerwca na szlaku kolejowym ZawiercieGóra Włodawska. Informacja o osobach postronnych znajdujących się w pobliżu torów, wpłynęła do dyżurnego zmiany Posterunku SOK w Zawierci. Na miejsce niezwłocznie wysłano patrol funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei.

– Po przybyciu na miejsce mundurowi zauważyli dwóch chłopców, oraz ułożone na główkach szyn przeszkody, w postaci kamieni – relacjonują mundurowi. – Dwaj nieletni w wieku 11 i 12 lat siedzieli na szynach oczekując na nadjeżdżający pociąg. Podczas interwencji podjętej przez funkcjonariuszy SOK , nastolatkowie przyznali się do ułożenia przeszkód na torach.

 

W trakcie dalszych czynności ustalono, że ci sami nieletni sprawcy kilkanaście minut wcześniej obrzucili kamieniami pociąg relacji Gliwice – Częstochowa na szlaku ZawiercieMyszków. W wyniku tego zdarzenia uszkodzona została szyba boczna składu pociągu.

Interweniujący funkcjonariusze usunęli z torów przeszkody, małoletnich przekazali zaś w ręce policjantów przybyłych na miejsce.

– W czasie wakacji szkolnych niezmiernie istotnym jest by rodzice i opiekunowie kontrolowali działania swoich dzieci – przypominają funkcjonariusze. – Nieletni pozostawieni bez opieki mogą poszukiwać „rozrywki” np. na obszarze kolejowym. Nieodpowiedzialne zabawy na obszarze kolejowym, poza miejscami ogólnie dostępnymi   mogą skończyć się dla młodocianych kalectwem lub utratą życia. Z kolei czyny, których się dopuszczają narażają ich i ich opiekunów na konsekwencje prawne, ale co najważniejsze mogą powodować zagrożenie  bezpieczeństwa w ruchu pociągów oraz narażenie życia i zdrowia podróżnych.

Dodaj komentarz