global Wydarzenia

Ukrzaliznytsia liczyła na 2 mld hrywien zysku. Rok zakończy stratą

Ukrzaliznytsia jest pozbawiona dostępu do zysku, zakończy więc ten rok ze stratą – informuje Serhij Leschenko, doradca szefa Kancelarii Prezydenta i członek Rady Nadzorczej spółki. Zbrojna agresja na Ukrainę i jej skutki znacznie utrudniły ruch towarowy w kraju.

Według wstępnych szacunków, Ukrzaliznytsia zakończy rok 2022 z dużą stratą finansową (fot. UZ)
Według wstępnych szacunków, Ukrzaliznytsia zakończy rok 2022 z dużą stratą finansową (fot. UZ)

O prognozowanych stratach w działalności przewozowej Ukrzaliznytsia mówił Serhij Leschenko na antenie Telewizji 24. Zyskiem spółki jest ruch towarowytransport rudy żelaza i zboża do portów. Te jednak są pod ścisłą kontrolą rosyjskiego agresora.

– Rok 2021 zakończyliśmy zyskiej 500 mln hrywien, w planach na ten rok był zysk rzędu 2 mld hrywien – mówił Leschenko. – Porty jednak nie funkcjonują. Nie mamy możliwości zwiększenia transportu, czy wprowadzenia reform. Po 24 lutego straty mierzymy dość dużymi liczbami.

 

Ukrzaliznytsia z pewnością odnotuje także straty z wpływów za bilety. Przez pierwsze miesiące wojny pasażerowie podróżowali pociągami UZ bezpłatnie. Był to czas ewakuacji ludności cywilnej na zachód kraju, następnie do Polski.

Jak zaznaczył Leschenko, firma nie pozostanie bez wsparcia Ukrainy, jest bowiem spółką realizującą przewozy krajowe.

Rosjanie wykorzystują kolej do kradzieży ukraińskiego zboża

Dodaj komentarz