global Przewozy towarowe

Ukrzaliznytsia rozpoczyna dwuetapowy proces podnoszenia opłat za przewóz towarów

Koleje Ukraińskie rozpoczynają dwuetapowy proces podnoszenia opłat za przewóz towarów. W Kurierze Rządowym opublikowano zarządzenie Ministerstwa Infrastruktury Ukrainy „W sprawie zmiany współczynników stosowanych w taryfach pobierania opłat za przewóz towarów koleją na terytorium Ukrainy i usługi pokrewne”. Weszło ono w życie 17 sierpnia.

– Dzięki zespołowi Ukrzaliznytsii, MI oraz innych ministerstw i departamentów po dwóch latach udało się podnieść stawki frachtowe – mówił p.o. Prezesa UZ Aleksander Kamyszyn. – Po raz pierwszy w historii Ukrainy łączymy także klasy cargo. W tym roku dzięki temu otrzymamy dodatkowo ok. 2 mld UAH przychodów, w przyszłym – ok. 10 mld UAH. To rekordowy wskaźnik przychodów firmy ze zmian stawek frachtowych. Środki przeznaczone zostaną na odbudowę infrastruktury kolejowej – naprawę torów i elektryfikację linii kolejowych.

 

Ostatnia wielkoskalowa modernizacja infrastruktury kolejowej na Ukrainie przeprowadzona była w latach 2011-2012. W kolejnych prace zostały prawie wstrzymane.

– Trzeba zmienić ten trend – podkreśla Kamyszyn. – Kolej zyska zmodernizowane tory, a pasażerowie wysokiej jakości, szybki transport.

 

Zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Infrastruktury Ukrainy taryfa na towary z grupy pozaklasowej wzrośnie o 25,9 proc., a od 17 sierpnia za przewóz towarów I i II klasy taryfowej opłata wzrośnie o ok. 8 proc.

Wzrośnie także taryfa za przebieg wagonów próżnych z ładunkami klasy I – o 51,8 proc.

Kolejny etap podwyżki taryf dla tych klas towarów planowany jest na 1 stycznia 2022 r.: dla towarów I klasy taryfowej – o 20,4 proc., II klasy – o 6,5 proc.

Dodaj komentarz